Усміхнений кавалер – Франс Халс

Усміхнений кавалер   Франс Халс

Цей портрет – один з найбільш знаменитих в історії західноєвропейського живопису. Образ, створений Хальсом, підкуповує глядача своєю свіжістю і безпосередністю. Видно, що замовник – заможна і пашить здоров’ям людина намагається триматися величаво. Але одночасно він наче бавиться своїм становищем “портретованого”. Художник дуже переконливо передає всі відтінки настрою чоловіка. “Смеющимся” до речі, кавалера назвали тільки в кінці XIX століття. Найімовірніше, це – офіцер. Ми можемо зрозуміти це по стрічці на плечі і шпазі біля пояса. Крім того, неважко припустити, що офіцер користується успіхом у жінок або, принаймні, всіма силами прагне до цього. Хвацько заломленная капелюх, підкручені вуса, щеголеватие мереживні манжети видають у ньому самого справжнього дамського угодника. Це – один з найбільш “мажорних” портретів Хальса. Він написав його в щасливий період свого життя, коли популярність і велику кількість замовлень дозволяли йому існувати безбідно. Про людину, зображений на портреті, ми не знаємо майже нічого.

Крім того, мабуть, що йому двадцять шість років і що він – офіцер. Далі нам залишається лише будувати припущення. Перше припущення напрошується само собою. Знаючи, що Хальс був близький до стрілецьким товариствам міста Харлема, а в 1624 році був мушкетером роти св. Георгія, ми не надто погрешим проти істини, якщо скажемо, що “кавалер” швидше за все, був одним із соратників Хальса. Цілком можливо, що він не належав саме до роті св. Георгія, а був членом, скажімо, стрілецької роти св. Адріана. Але для нас великої різниці в цьому немає. Потрібно відзначити, що в стрілецькі роти брали тільки забезпечених громадян або ж тих, кого рекомендував якийсь впливовий член роти.

Розкішний костюм офіцера недвозначно натякає нам на його соціальне становище. Ймовірно, цей молодий чоловік належав до однієї з заможних і шанованих у місті сімей. І тут доречно згадати, що найбагатшими людьми в Харлеме були власники ткацьких мануфактур і пивоварень. Масштаб виготовлення та споживання пива в Голландії був у XVII столітті такий, що вчитель Хальса Карел ван Мандер називав алкоголізм “повальної хворобою голландців”. До 1618 році в міській раді Харлема 42 з 54 місць належало власникам пивоварень. А Пітер Якобу Оликан, володів двома найбільшими міськими пивоварнями, п’ять разів переобирався на пост бургомістра.

На користь “пивоварної” версії походження “кавалера” говорить і те, що пивовари були неодмінними членами стрілецьких товариств і значилися серед постійних замовників Хальса. Наприклад, чотири найбільші картини, написані художником в 1627-39 роках, замовили йому саме вони. Рукав “Усміхненого кавалера” написаний Хальсом з великою майстерністю. Художник домігся тут разючих контрастів – гарячі жовті, золотисті і червоні елементи вишивки опукло виступають на тлі темної тканини камзола. Біле мереживо широкої манжети Хальс відтворює так скрупульозно, що глядач не тільки бачить, але і майже відчуває кожну деталь узору. Немає ніякого сумніву, що такі мережива могли робити лише самі вправні майстрині, і коштували вони, ймовірно, ціле стан. Красунчик-офіцер з задоволенням виставляє напоказ свій екстравагантний костюм, навіть кілька тщеславится їм. Харлемские мануфактури виробляли багаті тканини в надлишку. Камзоли з такої тканини у часи Хальса любили прикрашати емблематичною вишивкою, свідчить, наприклад, про те, що серце володаря цього камзола належить тій чи іншій дамі.

З упевненістю можна сказати, що Хальс був знайомий з популярною в ту епоху книгою Аликати “Емблематика”, в якій оповитий зміями жезл бога Меркурія позначав латинський девіз “Virturi fortuna comes” . Саме емблему Меркурія художник зобразив між прорізами рукава кавалера. Уважно роздивляючись рукав, ми можемо виділити два основних типи мазка. Так, широка оранжево-золота смуга на вилоги рукава написана широкої пензлем, енергійними мазками. Вишивка, навпаки, написана тонким пензлем, і тут художник дуже ретельно виписував буквально кожен стібок.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)