Успіння – Феофан Грек

Успіння   Феофан Грек

Видатний живописець XIV століття Феофан Грек був глибоким психологом, “філософом”, як називали його сучасники, художником нестримного темпераменту. Його твори вражають силою почуттів, пристрасної схвильованістю образів. Феофан Грек – виходець з Візантії. Будучи вже зрілим, сформованим художником, він зробив величезний вплив на розвиток російського мистецтва. Початок його діяльності на Русі пов’язано з Новгородом. Тут Феофан Грек, один з найбільших майстрів монументального живопису, виконав чудові фрески, наприклад у Спасо-Преображенському соборі на вулиці Іллінській.

У Москву Феофан Грек переїхав в кінці XIV століття – у період складання міста як загальноросійського центру. Тут він працював над розписами кремлівських храмів, писав ікони. Кисті Феофана належить чудова двостороння ікона. На одному її боці зображено “Донська богоматір”, на інший – “Успіння”.

В “Успінні” зображена смерть Марії. У виконанні Феофана Грека сцена з легенди набуває надзвичайну значущість і багатоплановість. З властивої художнику здатністю філософськи осягати сенс свершающегося будує цю традиційну композицію. Лежить на світлому ложі Богоматір в темно-вишневої одязі уособлює велич і строгість смерті, її вічний спокій. Чіткої, безперервною лінією окреслює художник фігуру померлою. В енергійному русі, немов спрямований вгору, виникає над Марією величезний Христос, божество, яке прийняло її душу і возносящее її на небо. Він зображений на тлі темно-синього ореолу – небесної сфери, яку вінчає яскраво-червоний серафим з розпростертими крилами.

За контрастом з могутньою, сповненою внутрішньої сили фігурою Христа апостоли біля ложа Марії здаються маленькими і слабкими. Їхні обличчя і жести виражають збентеження, переляк, жалість, відчуття безсилля людини перед обличчям смерті і навіть нерозуміння її. Група апостолів вражає життєвістю типів. Тремтливість і жвавість зображення надають світлові відблиски, швидкими рухами завдані ним особи та на тканини одягу. “Успіння” Феофана Грека – твір високого драматизму, глибини думки і справжньої людяності. ceroeagerse Неправильний раздед вибрав, видаліть будь-ласка

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)