Два лада – Михайло Нестеров

Два лада   Михайло Нестеров

Нижегородський художній Музей, Нижній Новгород, Росія.

Обравши шлях у мистецтві “поэтизированного реалізму” Михайло Васильович Нестеров створював картини-гімни, картини-пісні. У нестеровских картинах досить часто не пейзаж супроводжує сюжет, а сюжет сприяє прояву пейзажній ідеї. Милування природою, її тяжіння добре читається в картині “Два лада”, навіяної відомим віршем А. К. Толстого.

У кращих своїх картинах художник прагнув до граничної для нього духовності. Несторівський образ Русі народжується в злиття душі людини і олюдненою художником природи.

Шляхом до набуття єдності людини і природи, поетичної розкриття її “душі” для Михайла Васильовича Нестерова стало звернення до народної казки та легенди. Відомо, як захоплювала Нестерова казкова тематика, коли він на початку свого творчого шляху в 80-х роках XIX століття займався ілюстраціями.

Спроба знайти “душу” російської природи в казковості здійснена художником в картині “Два лада”. Це пейзаж душ закоханої пари, і він сповнений їх весняного щастя, їх ніжної любові. Це пейзаж казкової лірики і ліричної любовної пісні. І порівнюючи його з натурним етюдом, за яким він писався, ми бачимо ідеалізацію природи в очах людей, що знаходяться в тому щасливому стані, коли світ стає казковим у всій своїй реальності. Тут перед нами відкривається саме “пейзаж душі” пейзаж-пісня, казка.

Нестеровська природа одухотворена. Образ мислився разом: тема повинна звучати і в персонажах і в пейзажі. Ця картина – подвійний портрет, портрет-діалог, в якому два полярних характеру, як дві мелодії в музиці, знаходяться в єдності контрапункту.

Художник зумів показати, як він любить “російський пейзаж, на тлі якого-то краще, виразніше відчуваєш і сенс російського життя, і російську душу”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)