Перлина – Михайло Врубель

Перлина   Михайло Врубель

Пастель Перлина” – маленьке диво мистецтва, дивовижна гра переливів у перловій раковині.

Хто коли-небудь тримав у руказ і розглядав натуральну морську раковину, не міг не дивуватися мінливій грі кольору в її напластованиях. Вони відсвічують і тонами моря, і західного неба, і сяйвом веселки, і мерцаниями тьмяного срібла. Справжня печера скарбів в мініатюрі.

Для Врубеля вся природа була печерою скарбів, і в переливах раковини він побачив сконцентрованим розлите в природі чари. Треба було його тільки “скопіювати”: колірні нюанси перламутру невловимі, змінюються при кожному повороті раковини, кожній зміні освітлення. Врубель зрозумів, що переливи раковини залежать ще і від фактури її гладкою, шорсткою, шаруватої.

Врубель зробив масу малюнків раковини вугіллям та олівцем, перш, ніж писати її в кольорі, зі всіма переливами бузкового, блакитного, рожевого, зеленуватого. Ці переливи створені з такою достовірністю, що здається: якщо повернути картину під різним кутом, то і фарби будуть змінюватися, спалахувати і згасати, як у справжньої раковині.

Раковина написана трохи більше натуральної величини, і це посилює враження чарівництва, немов перед нами якийсь терем підводного царства. Тоді в ньому хтось має жити! Хто ж, як не дочки морського царя?

Царівни виникли з такою ж неминучістю, як і всі фантастичні образи Врубеля – з споглядання природних форм, ніби спочатку в них таїлися, і треба їх було тільки розглянути. Самі фігури не подобалися художнику, вони були дуже в дусі модерну – кілька жеманни, вишукано грайливі, що мельчит задум художника.

При всьому тому, що “Перлина” – одне з останніх творів Врубеля – залишається непідробною перлиною його творчості.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)