Царівна-Лебідь – Михайло Врубель

Царівна Лебідь   Михайло Врубель

Картина стала результатом серйозної роботи художника над декораціями до опери “Казка про царя Салтана”. В цей час життя всієї родини майстра була тісно пов’язана з цією постановкою. Дружина виконувала партію Царівни, самому художнику було довірено створити декорації та ескізи костюмів.

З усіх персонажів саме Царівна-Лебідь найбільше цікавила майстра. Два природних початку – холодне і тепле, водяне і повітряне, темне і світле – залучали художника в цьому образі. Казковість, чудове поєднання непоєднуваного – стали головними ідеями художника.

Помилкою було б вважати, що автор писав портрет своєї дружини в образі. Збереглися фотографії Надії Врубель доводять, образ Царівни цілком і повністю народжена фантазією художника. Глядач захоплюється як численними деталями, так і загальним сюжетом.

Художнику вдалося передати самий чудовий момент – перетворення. Варто уважно вдивитися в обличчя героїні: її великі виразні очі вже чимось нагадують пташині, губи через мить перетворяться в дзьоб. Шикарний пір’яний наряд Царівни. Колірна гамма на основі невинно білого, вражає різноманіттям найтонших відтінків. Майстерно передана шовково-пір’яна фактура шати. Навіть самий допитливий глядач не зможе визначити кордон між пір’ям і нарядом героїні. Неможливо відірватися від погляду Царівни. Очікуючи дива, вона немов запрошує всіх бажаючих розділити з нею всі чари моменту.

В російській міфології лебідь – символ творчого польоту, натхнення, фантазії, уяви. Картину любили багато поети, а колеги майстра абсолютно серйозно вивчали її, щоб зрозуміти секрет передачі перламутровою фактури, невловимого руху і змішання фарб. Робота була куплена меценатом Морозовим, а в Третьяковку потрапила за заповітом колекціонера. Два докладних ескізи до картини зберігаються в Державному Російському музеї в Петербурзі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (3 votes, average: 3.67 out of 5)