Втеча в Єгипет – Джотто

Втеча в Єгипет   Джотто

Рятуючись від різанини, влаштованої у Віфлеємі царем Іродом, Святе сімейство відправляється в Єгипет.

Це твір Джотто – справжній шедевр композиційної організації. Рух складається з кількох фігур процесії розгортається уздовж площини переднього плану. Наш погляд легко і без перешкод входить в композицію, підкоряючись напрямку руху крайнього зліва юнаки.

Потім, слідуючи за жестом руки, він плавно переходить на діагональну лінію збруї віслюка, на якому сидить Богоматір, і, нарешті, все з тієї ж висхідній траєкторії приходить до її крайній правій точці, де художник кладе голову Йосипа. Тобто зорове прочитання композиції полегшується тим, що Джотто заздалегідь намітив в ній всі траєкторії для руху нашого погляду.

Загальному враженню ясності і виразного художнього порядку сприяє і тонко організований просторовий ритм сцени. У відповідності з незмінним для Джотто принципом виділення головного центральне місце в ній займає зображення фігури Богоматері, обриси якої повторюються в абрисі розміщеної на задньому плані скелі.

Вільний і нічим не заповнений простір по боках від Марії зорово артикулює її домінуюче становище в композиції, в той же час дозволяє замаскувати різницю масштабів між її фігурою і фігурами інших учасників цього ходи.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)