Розп’яття (капела дель Арена) – Джотто

Розпяття (капела дель Арена)   Джотто

Як і всі роботи в капелі дель Арена, ця фреска виконана Джотто в техніці “буон фреско”, передбачає нанесення фарби на вологу штукатурку. При висиханні штукатурка і фарба утворюють єдине ціле, що дозволяє надовго зберегти первісний колорит. Правда, окремі кольори, особливо – синій, нанесені в техніці “сухий фрески” . Така поверхня більш схильна до руйнування, і фрагмент з сукнею Богородиці – показовий приклад.

Джотто – перший в історії західноєвропейського живопису художник, який порвав з канонами середньовічного мистецтва і вніс у свої добутки елементи реалізму. В його біблійних сценах діють живі люди, які відчувають живі людські емоції. Втім, для сучасного витонченого очі його живопис може здатися “примітивній”. Вона дійсно далека від фотографічного реалізму. Але будь-яке явище мистецтва адекватно розуміється лише у контексті історичного руху.

І для свого часу Джотто був найбільшим революціонером. До нього в живопису царювала площину; у нього простір картини стало об’ємним. До нього герої художників були эмблематични; у нього вони набули індивідуальні риси. До нього живопис була строго функціональна ; у нього атмосфера наповнилася різноманітними емоціями. Джотто першим почав реалістично писати одягу, використовуючи складки, як би намечающие приховану під тканиною об’ємну форму. При цьому якісь відгомони візантійських канонів можна почути і в його творчості. Так, святі персонажі у нього забезпечені німбами, що свідчать про їх избранничестве.

Реалізм Джотто базується на двох китах: це внутрішня мотивація поведінки персонажа і зовнішні прояви охопили людини почуттів. Опускаючи другорядні деталі, він концентрує увагу глядача на значущих жестах і позах, окреслюючи фігури густим виразним контуром. Колорит художника суворий і приглушене. Фарби він наносив широко і вільно, тим самим “загострюючи” лінійний ритм всієї картини, роблячи її більш динамічною.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Розп’яття (капела дель Арена) – Джотто.