Юпітер, Нептун і Плутон – Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Юпітер, Нептун і Плутон   Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Стеля розписаний у 1597, належить руці відомого майстра – Караваджо. На поточний день знаходиться в Римі. Незвичайним є те, що картина написана маслом на штукатурці. Варто відзначити, що зазвичай, писали маслом на полотні або дереві. Можливо, спроба писати на штукатурці була ідея Дель Монте, натхненна Таємною вечерею знаменитого Леонардо. Незважаючи на те, що картина, написана в 1597 заново була переосмислена і вивчена лише через три століття в 1969, вона на диво добре збереглася.

Ще на початку своєї творчості Караваджо задався метою очорнити критиків, які стверджували, що він не мав ніякого уявлення про перспективі, а також довести їх неправоту. Тому фігури в цій композиції демонструють максимально “незручний ракурс” для роботи, спростовуючи твердженням про те, що Караваджо завжди малював з натури. Ефекти, що створюються перспективою, не мають якогось аналога в живопису, цей стелю не вписується ні в яку стилістичну категорію. Персонажі відважні і сміливі, але цілком очікувані від зухвалого молодого Мікеланджело. Однак, деякі експерти стверджують, що автор полотна, ймовірно, позував сам себе з допомогою дзеркала, яке клав на підлогу.

Маскулінність фігур визначається одними і тими ж суцільними лініями. Персонажі картини легко идентифицируеми. Юпітер розташований окремо від двох інших богів. Нептун представлений з гарпуном.

Картина була зроблена для покровителя живописця, кардинала Дель Монте, і намальована на стелі саду вілли в Порту Пинчиана, де замовник балувався і осягав алхімічні знання. Майстер зобразив алегорію алхімічної тріади Парацельса:

Юпітер – сірка і повітря; Нептун – ртуть і вода; Плутон – солі й землі.

Кожна фігура визначає свого звіра :

Юпітер – орел; Нептуна – гиппокампус; Плутон – триголовий Цербер.

Юпітер простягає руку, щоб перемістити небесну сферу, в якій Сонце обертається навколо Землі.

Парацельс вважав, що ці елементи могли бути перетворений у філософський камінь, то є міфічний еліксир життя. Філософський підтекст у тому, що шляхом освоєння елементів і, як наслідок, матеріального світу, людина може контролювати свій власний дух.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Юпітер, Нептун і Плутон – Мікеланджело Мерізі да Караваджо.