Екстаз святого Франциска – Мікеланджело Мерізі да Караваджо

Екстаз святого Франциска   Мікеланджело Мерізі да Караваджо

“Екстаз святого Франциска” є роботою італійського майстра бароко Мікеланджело Мерізі да Караваджо.

Картина є першим полотном Караваджо на релігійну тему. Датується 1595 роком і була створена після того, як кардинал Франческо Марія-дель-Монте став покровителем художника. Вона вважається однією з перших картин, виконаних Караваджо в статусі “художника Дель Монте”.

Зображений на картині святої Франциско Ассизький в момент отримання ран, залишених в тілі Христа при розп’ятті.

У 1224 році Франциско пішов у пустелю з невеликим числом своїх послідовників, щоб споглядати Бога. Вночі на схилі гори брат Лео побачив шестикрилого серафима, який спустився вниз у відповідь на молитви Франциско, щоб той зміг дізнатися про страждання Христа та його любов.

Раптово з’явився сліпуче світло. Ніби небеса розверзлися і, розбризкуючи всю свою славу, обрушили водоспад квітів і зірок. В центрі цього яскравого виру сліпуче промайнув промінчик і впав прямо перед гострими скелями, на яких стояв Франциско. У світлі відкрилася фігура з особою Ісуса і крилами, два з яких були охоплені вогнем і спрямовані вгору, два інших відкривалися в горизонтальному напрямку, а останні йшли вздовж фігури. Блискучі рани несли вираз надприродною краси і смутку.

Раптом, потоки вогню з ран ангела прокололи руки і ноги Франциско, ніби цвяхи, в його тіло уткнувся промінь світла, і кров хлинула з ран. Франциско видав могутній крик, наповнений радістю і болем. Полум’яний образ, наче дзеркало, відбивав фігуру. Потім ангел зник, а закривавлений Франциско впав на землю.

Картина Караваджо менш драматична. Шестикрилого серафима тут замінює ангел з двома пернатими крилами. Ні насильства легенди, ні калюж крові, криків, вогняних образів Христа тут немає. Ніжний ангел тримає впав святого і своїми розмірами здається більше. Супутники Франциско майже невидимі в темряві на задньому плані.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Екстаз святого Франциска – Мікеланджело Мерізі да Караваджо.