Фриз Бетховена, Wandgem – Густав Клімт

Фриз Бетховена, Wandgem   Густав Клімт

Бетховенський фриз – одна з найбільш значущих робіт австрійського модерніста Густава Клімта. Твір являє собою фресковий розпис на трьох стінах тривалістю 34 метри. Вона має складну поєднання пігментних матеріалів – золочення, розпис скляних глазур’ю, казеїнову фарбу, – і заповнює простір між архітравом і карнизом. Фриз складається з декількох частин – лівої, центральної і правою.

Перед вами ліва сцена – “Туга за щастя”. Фреска напхана сповна уособленнями людських емоцій і дій. Так, лицар – в золоті і з золотою шкірою, – мабуть, Добро, що вічно воює з силами Темряви і Зла, діва з лавровим вінком – його Перемога або Слава, і сумна, тужлива і худа жінка – Співчуття. Чому автор вирішив об’єднати саме ці емоції та Перемогу? Чому не звернутися до глядача безпосередньо? Ось, мовляв, Щастя, а ось – його Втрата і, як результат – Туга за Щастя… Клімт вирішив піти шляхом важким, давши можливість обивательської підключити свої фантазії емоції і домислити по-своєму і втрату спокою, і тугу по світу, і разом з тим по спочилому щастя. Немічне людство у вигляді Жалю ще тліє надією про Щастя, яке Золотий Лицар добуде в нелегкій боротьбі і лаври увінчають його голову.

Уява Густава малює не менш дивні образи, нав’язливі, вимучені, скупі. Незважаючи на складність письма та технологію скляної розпису, задумка, здається, простий і безпрограшною. Що може бути простіше, ніж гра на людських почуттях і нервах. Ймовірно, майстер не замислювався над тим, домислит споглядач його головоломку чи ні.

Головне, що фреска видовищна і цілком безцінна золотим оздобленням і блискучою глазур’ю. Вона настільки складна, по суті, наскільки проста у художньому відбитку. Ось Лицар, ось – Супутниці його, одна інший красивіше. Красиво, дорого, видовищно. Щоб зрозуміти мистецтво Клімта достатньо прочитати його рядки про себе самого: “…Хто хоче що-небудь про мені знати… повинен уважно розглянути мої картини…”. Тоді залишається один висновок – Клімт – геній, зрозумілий багатьом і нікому одночасно.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)