Груповий портрет корпорації амстердамських стрільців – Якобс Дірк

Груповий портрет корпорації амстердамських стрільців   Якобс Дірк

У XVI столітті в нідерландській портретного живопису виникає груповий портрет, в подальшому отримав широке поширення на півночі країни. Поява групового портрета пов’язане з ростом самосвідомості бюргерів і формуванням у них почуття спільності станових і ділових інтересів.

Одним з основоположників групового портрета був Дірк Якобс. Ермітажний “Груповий портрет корпорації амстердамських стрільців” з колекції графа Брюля – ранній твір цього жанру. На картині Дірка Якобса показано члени стрілецької гільдії.

Головними функціями таких організацій були охорона громадського порядку і захист міста від зовнішніх ворогів. Подібні портрети поміщалися в ратуші і в даний час рідко зустрічаються в музейних зібраннях. Стрілки одягнені в одяг своєї корпорації: червоно-синій плащ і чорну плоску шапочку. Їх фігури розташовані в три ряди, один над одним. У центрі виділено голова гільдії у кірасі і з мушкетом у руках. На плащі одного з чоловіків на передньому плані зображений орлиний кіготь – емблема корпорації.

На картині представлені люди різного віку, зовнішності і темпераменту, але їх об’єднують розуміння соціальної значущості свого колективу, гордість за приналежність до нього. Прагнення зафіксувати на одному полотні як можна більше осіб продиктовано практичністю замовників – відомо, що оплата групових портретів, що замовляються гільдіями, проводилася кожним моделлю окремо, і величина плати залежала від розміщення; найдорожчим був перший план. Майстерність Дірка Якобса проявилося в умінні дати індивідуальний психологічний портрет кожного зображеного.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Груповий портрет корпорації амстердамських стрільців – Якобс Дірк.