Мадонна з Немовлям і чотирма святими – Рогир ван дер Вейден

Мадонна з Немовлям і чотирма святими   Рогир ван дер Вейден

Ще за життя Рогира ван дер Вейдена його роботи стали широко відомі в Італії. Серед замовників його було багато знатних та багатих італійців. За деякими відомостями, сам майстер теж відвідав Італію у 1450 році. Італійський вплив відчувається, принаймні, в двох картинах, написаних або самим Рогиром, або вийшли з його майстерні. Це “Оплакування Христа” і “Мадонна з Немовлям і чотирма святими” . Обидві картини створені, очевидно, незабаром після поїздки Рогира в Італію.

В “П’єте” “італійський слід” видно, перш за все, в позі мертвого Спасителя. Та й вся композиція картини занадто явно перегукується з “Становищем під труну” Фра Анджеліко, щоб вважати цю перекличку випадковою. Зокрема, гробниця Христа зображена у вигляді печери – тобто саме так, як її зображували італійські художники.

Що стосується “Мадонни з немовлям і чотирма святими”, то тут необхідно зазначити симетричність композиції, теж більш характерну для італійського живопису, ніж для образотворчого мистецтва північної Європи. Крім того, на щиті, вміщеному в нижній частині картини, глядач може помітити лілію – геральдичний символ Флоренції.

Згодом обидві картини набуло сімейство Медичі, і це дозволяє припускати, що колись вони були замовлені кимось із членів цієї родини. Ще одна знатна італійська родина, з якою був пов’язаний Рогіра, – Есте. Відомо, що він написав портрет Франческа Д’есте, незаконнонародженого сина Леонелло Д’есте.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Мадонна з Немовлям і чотирма святими – Рогир ван дер Вейден.