Проводи начальника – Олексій Лукич Юшанов

Проводи начальника   Олексій Лукич Юшанов

“Проводи начальника” — загадочнейшая картина, хоча б тому, що вона – єдине, що залишилося в історії від художника Олексія Лукича Юшанова ). Він не заслужив навіть розділу у Великій Радянській енциклопедії; неясно, коли він, власне, помер. Ім’я залишилося в ряду художників другого плану, як шлейф комети, що вишикувалися за Пєровим. Концентрат соціальної зрілості, на якому були замішані перші і найбільш відомі перовские картини, у його послідовників розчинений в більшій кількості ідеологічної води — і дрібніші теми, і типажі не настільки потворні. А Юшанов, якщо судити по одному доступному нам шедевру, простодушністю перевершував всіх колег по цеху.

Композиція “Проводів начальника” викликає найрізноманітніші асоціації. Є тут перекличка і з “Приїздом гувернантки” Перова, і з “Сватанням майора” Федотова. Передпокій, де начальнику підносять чарочку на срібному підносі, нагадує сцену, всі дійові особи — як і належить у виставі — розділені на кілька груп.

Але ось тут-то соціальне чуття явно художника підвело. Зобразив би він начальника товстим і п’яним, як зробив це Перов зі своїм попом у “Хресний хід на великодня”, — і лакейська сутність його наближених стала б більш ніж очевидна. Але головний винуватець — такий божий одуванчик. І всі його вади — не більш ніж примхи літньої людини. Їх можна віднести на рахунок похилого віку, а не моралі і соціальних порядків.

Юшанов активно запозичив художні відкриття Федотова — характер персонажів виражається через жести і пози. Фризом розгорнута сцена, як у театрі тіней, будується на красномовних силуетах. Кожен герой, як в класичній п’єсі, — носій окремо взятого пороку. Але Федотов до того ж надзвичайно смішно обігравав світ речей — у нього будь-яка деталь інтер’єру пародіює людей. Юшанов до таких тонкощів не дійшов-квартира у нього написана з нудною сумлінністю акуратного фіксатора.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Проводи начальника – Олексій Лукич Юшанов.