Розлив Волги під Ярославлем – Олексій Саврасов

Розлив Волги під Ярославлем   Олексій Саврасов

Саврасов – справжній співець весни, і в своєму відчутті її початкової пори він дуже близький до кращим російським поетам – таким, як Тютчев, Фет, Некрасов. Художник гостро відчував момент пробудження природи від зимової сплячки і в своїх роботах очевидним чином наповнював цей “сюжет” релігійним змістом.

Кажучи це, ми маємо на увазі, зрозуміло, не майже неодмінні силуети храмів на його полотнах, а то внутрішнє переживання “височіні”, яке для них характерно. Вираз же цього переживання могло бути різним: і ошарашивающим глядача могутнім подихом простору в роботі “Розлив Волги під Ярославлем”, 1874 ; і звучить тихою музикою – як в роботі “Рання весна. Повінь”, 1868 .

За зовнішньою помітною красою митець не гнався – тому-то його улюблений місяць – “одноманітний” березень, а зовсім не травень з його буйною кипенью кольору. Ну яка тут краса? Голі промоклі берізки, тала брудна вода, залишки торішньої пожухлої трави… І тим не менше – душа здригається від саврасовских весняних пейзажів, покірно віддається їх чарівності, починає звучати в унісон з їх музикою. Ще раз зазначимо – всі роботи зрілого Саврасова надзвичайно музичні, “озвучені” – свистом свіжого вітру, співом птахів, тріском лопаються нирок. І, перш за все, це відноситься до його “весняним” творам.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)


Розлив Волги під Ярославлем – Олексій Саврасов.