Розп’яття – Рафаель Санті

Розпяття   Рафаель Санті

“Розп’яття” – одна з видатних ранніх робіт Рафаеля, привернувши до талановитому юнакові увагу багатих покровителів і замовників.

Характер зображення на картині “Розп’яття” далекий від драматизму, швидше ліричні і одухотворений.

Розп’ятого оточують граціозні ангели, що збирають в чаші краплі дорогоцінної Крові Спасителя. Вони торкаються кінчиками пальців легких хмарок, легко ширяючи над землею. Довгі стрічки їх поясів закручуються, завитки заповнюють простір між хрестом і фігурами ангелів, підкреслюючи їх причетність до розп’яття.

Всі особи на картині дихають спокоєм і умиротворенням. Уклінні фігури старця і Марії Магдалини у підніжжя хреста значно крупніше ангелів. Їх обличчя звернені до страждаючого Христа з надією і очікуванням. Вони утворюють єдину композиційну групу з фігурою Христа, це підкреслено близьким колірним решенем, а також подібними розмірами зображених фігур. Цим прийомом художник прагне підкреслити людську природу Спасителя.

Дві жінки по боках від хреста – з сумними і усунутими особами. Зліва, швидше за все, в темному одязі зображено скорботна Марія.

Лінія горизонту, пейзаж на задньому плані, поділяють картину на дві частини – земну і небесну. Над хрестом симетрично розташовані, на тлі хмар, сонце і місяць, з людськими ликами, вдивляються у глядача.

Вазарі пише, що якби “Розп’яття” не було підписано Рафаелем, його цілком можна було приписати кисті Перуджіно. Фон картини немов являє собою підхід до Флоренції з боку Умбрії – важливе свідчення того, що Рафаель в молодості побував у столиці Тоскани.

В картинах Рафаеля тієї епохи легко простежити цілі групи, запозичені у старшого майстра. У ранньому “Розп’ятті” Рафаеля могое повторює картину з тим же сюжетом у Перуджіно в церкві Св. Августина в Сієні.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)