Святе сімейство або Мадонна з безбородим Йосипом – Рафаель Санті

Святе сімейство або Мадонна з безбородим Йосипом   Рафаель Санті

“Святе сімейство”, або “Мадонна з безбородим Йосипом” , що зберігається в Ермітажі, відноситься до раннього, флорентинскому, періоду творчості художника. Йосип, Марія і немовля утворюють дивно просту, природну групу.

Зображуючи Марії, немовляти Христа і святого Йосифа, Рафаель очищає свої образи від всього буденного, відкидає випадкові риси і побутові деталі, зводячи їх на п’єдестал досконалості. Текучі і плавні лінії контурів, перекличка колірних плям, продумане розташування фігур народжують в картині відчуття гармонії, величі і простоти, властиве творам Рафаеля. Художник відступає від традиційної іконографії Йосипа, зображуючи його без бороди, – звідси друга назва картини.

Перед нами ідилічна сцена сімейного побуту. Хвилина тихого мовчання, невимовно поетичних внутрішніх переживань. Ці почуття так ідеально чисті, так поетично виражають святу теплоту материнства, що якщо Мадонна Рафаеля тепер вже не можна молитися, то все ж у цих світлих образах вдихаєш настрій божественної чистоти і світлого світу.

В “Мадонні з безбородим Йосипом” фігури заповнюють майже всю поверхню картини і як би розгорнуті в площині рельєфу. Голова немовляти в центрі композиції. Ясно виступає схема трикутника в образах Мадонни і дитини. Пластичність форм, контрасти ліній, їх нахилів жваво відчуваються поруч з вертикалями пілястрів і посохом Йосипа.

Його постать чудово завершує групу, приводячи її у відповідність з прямокутною формою картини і висуваючи її головні образи. Округлі лінії голів, плечей і ореолів знаходять свій останній гармонійний відгук в ритмічному вигині арки над світлим пейзажем. Так внутрішньому висловом світу, ясного спокою відповідає в поєднанні всіх форм і ліній і світла легкість ландшафту. Як тонко продумано і зважено у творчій роботі кожна риса цієї просвітленої видимості!

Вже в самих ранніх творах Рафаеля очевидні неповторно індивідуальні риси. Молодий художник прагне до життєвої конкретності. Найбільшою мірою це відноситься до образу старого Йосипа, який традиційно зображувався з великою бородою, подчеркивавшей його вік. Рафаель зобразив старого безбородим. Ця деталь виявилася настільки характерною, що картина Рафаеля отримала назву “Мадонна з безбородим Йосипом”. Менш яскраво, але цілком виразно індивідуалізовані Марія і немовля Ісус.

Фігуру немовляти художник дає в складному розвороті, в чому, безсумнівно, позначається вплив Леонардо. Але в той же час Рафаель прагне до найбільшої простоти і гармонійності зображення. Три фігури художник об’єднує в невимушену, але нерозривно пов’язану групу. Композиція картини побудована на повторюваних і перегукуються мотиви кола і напівкруглої арки.

Цей прийом надає композиції дивовижну музикальність, цілісність і стійкість. Нічим не порушувана спокій, хоча і овіяне легким сумом, панує в картині. Ледве вловима друк розчиняється в світлих, ніжних кольорів співзвуччях. Рафаель досягає тут такий колористичної тонкощі, яка не завжди вдавалася йому в більш пізніх творах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Святе сімейство або Мадонна з безбородим Йосипом – Рафаель Санті.