Шабаш відьом – Ганс Бальдунг

Шабаш відьом   Ганс Бальдунг

Середньовічна теологічна наука виділяла п’ять ключових понять відьомства: угода з дияволом, злягання з дияволом, політ відьми, шабаш і нанесення псування чаклунством. Згідно середньовічним актів судових процесів, всяка зустріч відьом з їх пекельними коханими або ж самим дияволом супроводжувалася гульні і втіхами. Кульмінацією цих беспутств були нічні ігрища відьом, головним з яких був великий шабаш.

Якщо у 1000 році Церква вважала польоти людей по небу язичницькими байками, то, через 250 років визнала їх можливими. Ганс Бальдунг, як і всі живуть у той час, не уникнув забобонів. Гравюра Ганса Бальдунга “Шабаш відьом” показує останні приготування відьом до початку шабашу і зустрічі з дияволом.

Ганс Бальдунг Грін було не тільки визнаним живописцем, але і прекрасним майстром гравюри. Саме в гравюрі він розвивав тему демонізму, з’явилася ціла серія дереворізів і гравюр про відьом. Ці роботи цікаві тим, що показують дикі фантастичні сили, використовуючи попурі з кричущих кольорів – чистий чорний контрастує з блідо-жовтим, брудно-сірий і світиться зелений переважають у таких творах. Світло-тіні майже відсутні, художник ставив, очевидно, інші завдання – зробити роботу яскравою і помітною, але не викликати захоплення. Його відьми потворні, фігури кутасті і вся композиція побудована на якійсь зламаності.

У гравюрі “Шабаш відьом” ми бачимо голих жінок, що готуються летіти на гору Брокен, де за переказами проводилися шабаші. Відьми в гравюрі Гріна – моторошні, грубі матрони, зберегли в собі пориви пристрасті і втратили все, до останньої, принади.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Шабаш відьом – Ганс Бальдунг.