Свята ікона Одигітрії Смоленської Богоматері – Федір Солнцев

Свята ікона Одигітрії Смоленської Богоматері   Федір Солнцев

Ікона Богоматері Одигітрії, місцева у верхньому боковому вівтарі Благовіщенського собору, на честь собору Архистратига Гавриїла; вона заввишки 1 аршин, шириною 13 вершків. Судячи по малюнку та колориту, пошиб її московських царських іконописців. Зворушливе обличчя Богоматері продолговатее і юнее, ніж на інших іконах, тут зображених; на чолі і на правому плечі її дві зірки, третя закрита Спасителем, якого вона тримає на руках.

У Предвічного Немовляти одна рука благословляє, в інший книжковий сувій. Поля і свєти ікони обкладені срібним басменним окладом, який уцілів на всьому іконостасі від розкрадання ворогів в 1812 р. Вінці на Богоматері і Спасителя карбовані срібні, позолочені, з самоцвітними камінням. В описі Благовіщенського собору, зробленої за указом царя Федора Олексійовича в 1680 р., ця ікона значиться в числі місцевих головного престолу; з неї там знаходяться два списки, один з чудесами позаду лівого стовпи. За вказівкою опису, вона була в срібному визолоченном окладі з карбованими цатами, з убрусом і перловим намистом; крім того, прикрашена блакитними опаль, суровиками і бирюзами в вінцях і гніздах.

Близько образу були написані двадцять чотири свята Панських і Богородичних. Ця ікона є точний список зі Смоленського чудотворного образу Богоматері Одигітрії, який, за переказами, є первонаписанний євангелістом Лукою. У 1404 р. принесений до Москви останнім князем Смоленським Юрієм Святославичем, він був поставлений в Благовіщенському соборі на правій стороні від царських врат на поклоні. Через півстоліття ця святиня клопотанням єпископа Мисаїла та громадян смоленських була повернута у свою вітчизну. Великий князь Василь Темний зі святителем Іоною проводжав її до самого Дорогомилова, і в пам’ять цього події започатковано 28 липня хресний хід у заснований ним Новодівочий монастир.

По відпустці цього образу, великий князь, як свідчить літопис, “признач іну тоя місце писати, снем міру з неї і образ назнаменова”. З того часу почали поширюватися в Московській державі списки з Одигітрії. Коли жахливий пожежа 1547 р. винищив в соборах і церквах кремлівських безліч св. ікон, тоді, ймовірно, не зберігся найдавніший список з образу Смоленської Богоматері; але доля його оригіналу пов’язана з долями Москви і Смоленська.

За приєднання останнього до першого, чудотворна ікона Одигітрії знову принесена була архієпископом Варсонофієм Еропкиним в столицю Росії для поновлення у 1669 р. По всій імовірності, при цьому випадку зроблений був описуваний нами знімок. Коли Смоленськ був узятий Наполеоном, тоді заповітна святиня, сопутствовавшая російському воїнству, знову відвідала Москву, приречену в той час на жертву за Росію.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Свята ікона Одигітрії Смоленської Богоматері – Федір Солнцев.