Преподобний Михайло Клопский і свята мучениця Олександра

Преподобний Михайло Клопский і свята мучениця Олександра

В іконі праворуч внизу на средніке авторський підпис з датою: “Ст. Гур’янов. 1912 р.”. На звороті ікони чорнильна друк : “Художньо-іконописна майстерня Василя Павловича Гур’янова въ Москві”.

Ікона написана видатним мстерским іконописцем і реставратором рубльовської “Трійці” Василем Павловичем Гурьяновим і являє собою яскравий приклад церковної художньої культури межі XIX і XX століть.

У творі наявний компромісність образотворчого мови, створеного на основі як іконописних, так і иллюзионистических прийомів. Гур’янов тонко моделює лики, приділяючи велику увагу глибоким тіням, які створюють ефект натуралістичної достовірності. З підкресленою охайністю він пише пурпурову мантію з золотом, яскраво-червоний плащ, зелене вбрання.

Позем в його інтерпретації перетворений на своєрідний “кватрочентистский” пейзаж з пологими скелястими горами, порослими рідкісною рослинністю. Крізь ніжну блакитнувату серпанок проступають міські стіни, башти, храми.

Явно замовна ікона зображує новгородського святого, дворянина за походженням Михайла Клопского. Він прославився пророкуванням загибелі вольності Новгорода. День його пам’яті святкується 24 січня н. ст. Православна церква відзначає пам’ять кількох святих мучениць на ім’я Олександра, але ідентифікувати зображену діву не представляється можливим. Красилін 1996.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Преподобний Михайло Клопский і свята мучениця Олександра.