Битва при Иссе Битва Олександра з персами – Альбрехт Альтдорфер

Битва при Иссе Битва Олександра з персами   Альбрехт Альтдорфер

Баварський художник Альбрехт Альтдорфер жив р. в Регенсбурзі. У 1511 р. він здійснив подорож вниз по Дунаю на південь до Альп. Краса тих місць справила на нього сильне враження, і він став одним з перших художників, що зображувало пейзажі емоційно і виразно, а не просто в якості зручного фону для картини.

Вершиною мистецтва живописця стала картина Битва при Иссе, написана для Вільгельма IV, герцога Баварського. В ній небо, море і земля грають однакову роль і лише табличка на небі вказує, що це та сама битва, в якій Олександр Македонський розгромив персів на річці Иссе у 333 р. до н. е. По збруї воїнів та архітектури далекого міста на задньому плані ця сцена могла б здатися відноситься до XVI ст.

Щоб створити відчуття грандіозності відбувається, Альтдорфер намалював баталію як би з висоти пташиного польоту. Перед глядачем відкривається вируючий вир крихітних силуетів солдатів, що зливаються в єдину масу, на тлі гірського пейзажу, де сонце драматично проривається крізь хмари, проганяючи геть місяць. Олександр б’ється в перших рядах воїнів в самій гущі битви, переслідує перського царя Дарія на своїй колісниці.

Після битви при Иссе Олександр виявив таке ж благородство і великодушність до переможеного Дарію і його сім’ї. Коли його армія захопила і розграбувала табір персів, Олександр шанобливо поставився до матері, дружині і двом дочкам Дарія. Веронезе зобразив Олександра і його друга Гефастиона, відвідують царську сім’ю, в картині Сімейство Дарія перед Олександром.

Мати Дарія помилково прийняла більш високого Гефастиона за свого завойовника, але Олександр не надав значення помилку і, відбувшися жартами, заспокоїв її, сказавши, що Гефастион – це ще один Олександр. Переслідуючи Дарія, Олександр виявив царя персів вмираючим від смертельної рани, нанесеної його власними підданими. Коли Дарій помер, Олександр вшанувала свого ворога, накривши його тіло власним плащем.

Прославлений Олександр був переконаний, що краще правити за допомогою доброї волі, ніж за допомогою насильства, намагаючись об’єднати різні звичаї. Він одружився на Роксани, яка, за деякими джерелами, була дочкою Дарія, а по іншим – дочкою правителя завойованих ним азіатських земель.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Битва при Иссе Битва Олександра з персами – Альбрехт Альтдорфер.