Венеціанський дворик – Франческо Гварді

Венеціанський дворик   Франческо Гварді

Венеція кінця XVIII ст. була великим європейським портовим центром, містом-казкою, містом-мрією. Багато мандрівники прагнули в цей куточок Італії, ваблені численними розповідями про багате минуле країни і про надзвичайне пишності венеціанських вуличок. Потрапивши сюди одного разу, хотілося знову і знову повертатися, що, на жаль, не представлялося можливим.

Тому більшість приїжджих стали замовляти місцевим художникам картини з видами міста, щоб потім вивезти їх з собою. Так у венеціанській живописній школі зародилося нове протягом, прихильники якого створювали ведути – мальовничі або гравіровані зображення навколишніх місцевостей. Найбільшим представником цього напряму можна назвати Франческо Гварді. Творчість Гварді стало останнім яскравим втіленням кращих традицій венеціанської живопису XVIII ст. і багато в чому визначило ті рамки, в яких буде проходити на початку наступного століття розвиток реалістичного пейзажу.

Але і у Гварді були попередники. Тут слід назвати імена Каналетто і Мікеле Мариески, які відкрили в італійському образотворчому мистецтві жанр міського пейзажу. Гварді продовжив і поглибив їх творчі шукання. Від своїх вчителів він перейняв ту ідею, що на картині досить передати загальне враження, а відсутні деталі глядач зможе відновити сам. Тому його полотна вирізняються сміливими та вільними мазками і відмовою від ретельного прорисовивания натури.

Працюючи над видами соборів або тихих двориків, над зображеннями каналів або площ, Гварді дозволяв собі щось домислити, щось опустити, щось змінити на полотні. І не можна сказати, що від цього картини ставали гірше. Навпаки, вони набували ще більшу привабливість і, як ніякі інші твори, відтворювали особливу атмосферу Венеції.

Наприклад, на картині “Вид на церкву Сан Джорджо Маджоре у Венеції” можна побачити, якщо уважно придивитися, що гондольєри виписані кількома мазками. Але це не випадкові і грубі мазки. Перш ніж накласти їх на полотно, художник ретельно продумував їх інтенсивність, напрям, соположение. В результаті штрихи виявлялися настільки точними, що, варто трохи відсунутися від картини – і ілюзія створюється у всій своїй повноті.

Але звертався Гварді не тільки до тих мотивів, в яких за зовнішніми ознаками легко розкрити образ Венеції, але і до тих, в яких головне місце відводилося поетичному чуттю. Такі численні камерні пейзажі венеціанських вуличок і двориків, сповнені відчуття тихої ліричної ніжності й інтимного настрою. Яскравим прикладом особливостей творчої манери художника може служити і зберігається в зборах Музею образотворчих мистецтв ім. А. С. Пушкіна в Москві невелика картина художника під назвою “Венеціанський дворик”.

Як і у всіх своїх міських пейзажах, Гварді і тут не прагне до точної передачі архітектури та детального опрацювання образу. У пейзажі схоплено найсуттєвіше. Художнику важливо не запам’ятати те, що бачить його очей, а натхненно й лірично розповісти про рідне місто. Для нього ціна не “констатація фактів”, а суто суб’єктивне ставлення до зображуваного. Адже тільки так можна повідомити глядачеві дух і атмосферу Венеції, укладені в її сірих вуличок, затишних двориках і пустельних лагунах. Але коли деталі відступають на другий план, провідну роль набувають світло і колір.

Всі кордону предметів виписані Гварді нечітко, вони немов оповиті якоюсь серпанком, яка народжує ілюзію простору і об’єднує всі елементи композиції в єдине ціле. Градації кольору, гра переходами світла й тіні допомагають відчути глибину, внутрішню динаміку картини. Цьому сприяє і сама техніка листа. Швидкі, легкі мазки оживляють полотно, створюють вібрацію атмосфери і передають трепет життя. Густі тіні і марево вологого повітря наповнюють картину теплом, а некваплива хода людини заворожує, викликаючи у глядача бажання слідувати за подорожнім у блакитному плащі всередину дворика. Зосередившись на виниклому почутті, виразно відчуваєш тишу і знемогу навколо. Напевно, це те саме відчуття, яке відчував і яким прагнув поділитися з глядачем сам Гварді.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)