Московський дворик – Василь Полєнов

Московський дворик   Василь Полєнов

Картина “Московський дворик” для молодого художника Василя Полєнова стала дебютною роботою в якості учасника Виставок художників-передвижників. Написаний з вікон власної московської квартири етюд він не вважав чимось значущим, назвавши роботу “картинкою, що зображає дворик в Москві на початку літа”. Але саме завдяки цій “картинці” до художника прийшла популярність і слава, а саме полотно стало найулюбленішим для кожного російської людини.

Типовий куточок Москви XIX століття: стоять по сусідству особнячки і вдома простіше, виблискують на сонці куполи церков, порослий густою зеленою травою дворик, душевний провінційний уклад життя. Сонячний літній день. Ранок. Плавно ковзають по блакитному небу легкі хмари. По одній із стежок галявини до криниці йде селянська дівчина, обережно несучи відро. Поруч, нікого не боячись, діловито порпаються кури. Гріючись під сонячними променями, варто, переминаючись з ноги на ногу, запряжений у віз кінь.

Готова в будь-який момент вирушити в дорогу, вона мирно чекає свого господаря. На середньому плані – маленькі дітлахи. Двоє з них затіяли веселу метушню на зеленій траві. Один малюк сидить віддалік від них і плаче, але ніхто не звертає на нього уваги. Ближче до краю – старша дівчинка в довгій спідниці і білій сорочці з захопленням розглядає зірвану квітку. Кожен зайнятий своєю справою. Буденна суєта, прекрасна своєю повсякденністю, ясна безтурботність пейзажу становлять головну принадність картини.

Василю Поленову вдалося наповнити поезією самі повсякденні речі. Все, від похилених будівель, пишного килима зелені до кривих беріз і світловолосих дітлахів написано з любов’ю до природи, людей і життя. Саме ця невичерпна сила любові і дозволила митцеві розкрити глядачеві красу звичного, наповнити відчуттям радісного тихого свята звичайний будній день.

Щось незрозуміле словами, рідне і близьке, що живе в людині з малих років приховано в цій картині. Тому вона донині залишається дорогою і коханою.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)