Двері Тимура (Тамерлана) – Василь Верещагін

Двері Тимура (Тамерлана)   Василь Верещагін

Картини Верещагіна славляться своєю тематичною ноткою Сходу в російській мистецтві. Картина “Двері Тимура ” тому підтвердження. Її можна віднести до туркестанскому циклу, написана вона була у 1872-1873 роках. Ця картина не показує нам якоїсь події, вона навпаки створює нам образ минулого, переносячи нас у епоху жорстокого полководця.

Дивлячись на картину, ми бачимо вхід в хороми Тамерлана. Реалістично Верещагін зобразив старовинні двері. Можна навіть уявити, що з них виходить сам Тимур. Картина, здається, темнувата, так як Верещагін постарався зробити акцент на орнаменті дверей і костюмах стражників. Вони ніби воскові фігури, яких поставили для краси.

Художник не надає значення особам стражників, навпаки, він показує нам всю жорстокість тієї епохи, такими деталями як: національні костюми, шаблі, луки, стріли, щит, спис. Їх непорушність в черговий раз показує нам безглузду, темну і жорстоку силу деспотизму. Можна припустити, що якщо один із стражників мимоволі поворухнеться, то Тамерлан накаже відтяти йому голову.

Розглядаючи орнамент двері, створюється враження, що він заманює і не відпускає, і ти вже не розумієш, скільки часу ти роздивляєшся двері. Мимоволі відчуваєш на собі важке дихання стражників. Мені стало цікаво, крім важкого костюма вони тримають в руках стільки всього, невже вони зможуть захищатися всіма цими боєприпасами. Ще складається враження, що вони застигли в очікуванні повелителя, і кожен раз звук кроків викликає у них страх, адже невідомо чого можна чекати від правителя-деспота.

Ця картина здається мені незвичайною, у неї немає схожих за сюжетом картин. Наскільки мені відомо, на першій виставці ця картина отримала похвалу від Крамського і Стасова.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)


Двері Тимура (Тамерлана) – Василь Верещагін.