У Кремлі – пожежа! – Василь Верещагін

У Кремлі   пожежа!   Василь Верещагін

Картини Верещагіна Ст. Ст. це завжди поєднання точно продуманих портретів, де живописець розраховує кожну деталь, від схожості з оригіналом, відповідного виразу обличчя, достовірно правдивих в історичному плані костюмів, до оточуючих портрет деталей.

Такі подробиці, як природа, будови та інші моменти допомагають глядачеві точно побувати на місці подій, відчути, почути звуки, запахи. Ось від полотна “У Кремлі – пожежа!” явно віє гаром, запахом поразки! Який сенс автор намагався вкласти у свій твір? І на які думки це наштовхнуло мене?

На картині зображено початок ураження людини над стихією. І хоча перемагає вогонь люди самі принесли в свій будинок, але він став чудовим знаряддям у боротьбі зі страшним ворогом, який немов ненажерлива сарана сам пробігся по Європі, не залишивши багатьом Батьківщини. На що розраховував Наполеон? Можливо, він повірив у свою непереможність? Вставляв він у своє рівняння незвідану їм російську душу? Навряд чи! Інакше відповідь вийшов би інший, і ніколи на землю руську не ступала б нога француза з думками підкорити її. Так, він добіг до Москви. Він змусив залишити війська Кутузова столицю. Все це вірно. Але що він отримав? Дрожавшей рукою росіяни підпалили дерев’яний місто. Тільки Кремль зустрів Наполеона пожежею! І хіба це перемога?

Творець цієї картини увічнив історичний момент істинного поразки французького полководця. Кичливие генерали й полководці стоять осторонь від свого імператора. За їх зарозумілим осанкам ясно, що вони до кінця не розуміють значення того, що відбувається. Але сам Наполеон зосереджений. Він у вогні Кремля вже бачить картину власного страшного падіння. Здалася чи Москва? Вражена Росія? Навіть якщо війська відійшли, вони з собою забрали можливість Наполеона захопити їх оплот і надію. Французу є про що подумати. Що його чекає? А як до такої “перемоги” поставляться на його батьківщині? Палаючі вугілля оточують його навколо, лежать розкидані, звідки-то падають. Але не це лякає Наполеона, а його уявний успіх.

Мені зрозуміла ідея автора – показати силу духу свого народу. І приємно усвідомлювати, що такі ж якості є і у мене в крові. Тому, якщо я захочу, саме такий жалюгідний вигляд будуть мати всі ті, хто намагається нашкодити мені і моїй батьківщині!

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


У Кремлі – пожежа! – Василь Верещагін.