Вівтар Сан Марко – Фра Беато Анджеліко

Вівтар Сан Марко   Фра Беато Анджеліко

Фра Анджеліко – живописець, який з’єднав глибоко особисте релігійне почуття з високим художнім досконалістю. Анджеліко був ченцем домініканського монастиря у Фьезоле. Джон Рескін, теоретик мистецтва, називає його “не стільки художником у прямому значенні цього слова, скільки натхненною святим”. Вже невдовзі після смерті Анджеліко був прозваний “Беато” , офіційно ж його канонізували в 1984 році. Це один з найкращих вівтарних образів кватроченто був створений для головного вівтаря монастирській церкві Сан Марко у Флоренції, присвяченій Святим Косме і Даміану.

В центральній композиції зображені Мадонна з Немовлям на троні в оточенні ангелів і Святих Косьми і Даміана, Лаврентія, Євангеліста Іоанна, Марка, Домініка, Франциска і мученика Петра. Відзначаючи рідкісну красу роботи Анджеліко, Вазарі пише: “Мадонна своєю простотою викликає у глядача відчуття молитовного благоговіння… Неможливо уявити собі, що коли-небудь доведеться побачити що-небудь, створене з великим умінням”. Майстерність у зображенні простору чітко виражено в цій роботі Фра Анджеліко; явне відчуття глибини створюється вже перспективним скороченням візерунка чудового анатолійського килима. Цей твір – один з перших вівтарів, враховують закони перспективи.

Незвично те обставина, що архітектурне обрамлення, предназначавшееся для вівтаря, створювалося одночасно з живописом. В результаті, картина або, вірніше, ансамбль композицій став справді новаторським твором. Мадонна на троні височіє в самому центрі простору над групою персонажів. Кипариси, пальми і гірлянди троянд нагадують уривки з Біблії, в якому Діва Марія порівнюється з ліванським кедром, кипарисом з гори Сіон, пальмою і иерихонской трояндою. Святий Марк тримає Євангеліє відкритим на сторінці, де описується, як Ісус навчав у синагозі.

Уклінна фігура Святого Косми – можливо, портрет Козімо Медічі, а Святого Даміана – портрет померлого у вересні 1440 року Лоренцо Медічі. Всі вісім святих вважалися покровителями Козімо Медічі і його сім’ї. У 1434 році повернення Козімо у Флоренцію з вигнання відкрило нову главу в історії домініканських обсерванти під Фьезоле. Козімо Медічі почав облаштовувати монастиря Сан Марко у Флоренції, який тепер перейшов з рук ордена сильвестринцев у володіння домініканців.

У 1437 р. архітектор Мікелоццо почав оновлювати досить старий монастир; тим часом Фра Анджеліко було доручено розписати фресками люнети аркади монастирського дворика, зал капітулу, трапезну, стіни коридорів та 45 келій, зайнятих ченцями. Цю грандіозну роботу він здійснював до 1450 р.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вівтар Сан Марко – Фра Беато Анджеліко.