Коронування Діви Марії – Фра Беато Анджеліко

Коронування Діви Марії   Фра Беато Анджеліко

Цей сюжет утворює або заключну і кульмінаційну сцену в оповідному циклі життя Діви Марії, коли вона слідує за Смертю Діви Марії і прийняттям її на небо, або – частіше – дає її зображення у вигляді молитовного образу – персоніфікації самої Церкви.

Цей останній тип зображення коронування Діви Марії народився в лоні готичного мистецтва XIII століття, і його можна бачити найчастіше в скульптурному оздобленні порталів французьких соборів. Пізніше він зустрічається в картинах, створених спеціально для вівтарів церков, присвячених Діві Марії або належать орденам, які користуються її заступництвом. Його найбільш поширена форма демонструє Діву Марію, що сидить поруч з Христом, який одягає на голову корону.

Інший варіант: Діва Марія стоїть перед Христом на колінах. Або вона отримує корону від Бога-Батька або від Трійці. В останньому випадку Христос, Бог-Отець і голуб – всі вони присутні, а корону на її голову, як правило, одягає Христос. Він може тримати одну руку на книгу, на якій написано: “Veni, electa mea, et in thronum meum” [“Прийди, моя обраниця, і я посаджу тебе на свій трон”]. Діва Марія зазвичай багато одягнена – в відповідності з її роллю Цариці Небесної.

Центральна група часто оточена хором ангелів, можливо, з музичними інструментами. Може бути багато фігур: патріархи, отці Церкви, великомучеників та інші святі християнського світу. Останні, особливо коли вони в супроводі коліноприклонних донаторів, мають ту ж функцію, що і в сюжетах “Sacra Conversazione” з Дівою Марією і Немовлям.

У мистецтві Контрреформації ця тема має тенденцію замінюватися сюжетом “Непорочного зачаття”. Як оповідного сюжету вона часто є у супроводі сцен апостолів, які зібралися разом, що стоять навколо порожнього гробу Діви Марії.

Останньою сценою з житія Діви Марії є прийняття її своїм Божественним Сином на Небеса і наречення її Царицею Небесною. Вважається, що предтечею коронованию Богородиці послужив наступний епізод з життя Соломона: після смерті Давида царем Ізраїлю стає Соломон, і Вірсавія, мати Соломона, приходить до нього і просить у нього заступництва. “Цар встав перед нею, і вклонився їй, та й сів на престолі своєму.

Поставили престол і для матері царя, і вона сіла по правиці його” . Сюжетно-тематичні зображення коронування Богородиці можна відрізнити від алегоричних образів Діви Марії тим, що в перших присутні події останніх днів Богородиці на землі, включаючи смертне ложе, гробницю, а також оплакують її апостолів і близьких людей.

Мадонна, що поклоняється Дитині Христу. На цих картинах Марія зображена уклінну перед Немовлям Ісусом. Ця сцена іноді зображена в поєднанні зі сценами Різдва Христового.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 5.00 out of 5)


Коронування Діви Марії – Фра Беато Анджеліко.