Явище Мадонни – Бернар ван Орлей

Явище Мадонни   Бернар ван Орлей

Мистецтво Шпалери – безворсового тканого килима – йде корінням в глибоку старовину. Воно було відомо ще в Стародавньому Єгипті.

В Європі шпалерное ткацтво зародилося в епоху Середньовіччя в Німеччині. Виткані з кольорових вовняних ниток великі килими-картини із зображенням релігійних, літературних, казкових сюжетів утеплювали і прикрашали холодні стіни кам’яних феодальних замків та церков. Виробництво шпалер дуже швидко поширився, і насамперед – на півночі Європи. У XIV столітті численні шпалерні мануфактури з’явилися в Парижі і в містах Фландрії; фламандські шпалери, відрізнялися особливою красою і високою якістю, підкорили всю Європу.

З XIV століття самим великим і знаменитим центром шпалерного виробництва став Брюссель, головне місто герцогства Брабантського. Тут на початку XVI століття була виткана одна з кращих шпалер у зборах входить у знамениту серію “Легенда про Саблонской Мадонні” і виконана за замовленням важливого сановника, голови представництва двору Габсбургів у Брюсселі, Франца Турна де Тасиса.

Автором картону – мальовничого ескізу майбутньої тканої композиції, службовця основою для роботи ткачів,- був Бернар ван Орлей. Брюссельський живописець, він належав колі нідерландських “романістів” – художників, які привнесли в нідерландську живопис тенденції і прийоми італійського Ренесансу. Монументальна композиція з розгорнутою в глибину простором заповнена великими, спокійними, суворо окреслених силуетів фігурами, об’єднаними неспішним урочистим ритмом. Орнаментальні колони ділять її на три частини; в бічних – зображені епізоди легенди, що оповідає про Діві Марії, що стала уві сні черниці Беатрисе і яка звеліла їй перенести з Антверпена і встановити в Брюссельському соборі своє скульптурне зображення.

В центрі, на передньому плані, на тлі інтер’єру собору, поміщені фігури герцога Брабанского і замовника шпалери, Турна де Тасиса, перед ними на колінах, – черниця Беатриса. Переведена в багатобарвну, складну у відтінках, кольорову тканину композиція вражає пишністю, декоративним багатством і пишністю. Її обрамляє розкішний орнаментальний бордюр, у верхній і нижній частинах якого витканий текст знаменитої легенди.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Явище Мадонни – Бернар ван Орлей.