Леонід при Фермопілах – Жак-Луї Давид

Леонід при Фермопілах   Жак Луї Давид

Полотно з історичним сюжетом батальним “Леонід при Фермопілах” належить творчості французького живописця – основоположника класицизму у Франції, – Жака – Луї Давида. Доля полотна дуже цікава. Воно було написано для графа Соммарива протягом двох років. Сама ідея картини прийшла за кілька років до її створення, так як Жак – Луї в той час віддавав перевагу більш грошовим замовлення від самого Наполеона Бонапарта. Після закінчення роботи полотно залишилося в стінах майстерні на довгих 12 років.

У квітні 1826 року, вже після смерті художника, Лувр придбав “Леоніда” для своєї колекції. Картина відноситься до другої половини творчості Жака – Луї, коли той метався між історичним і офіційним жанрами. В основу сюжету лягла історична подія 480 року до н. е., пов’язане з періодом греко-перської війни. Полотно оповідає про трагічну загибель тих самих трьохсот Спартанців на чолі з Леонідом, про які складають легенди і знімають фільми. Їх загибель була затьмарена зрадою Ефіальт, сина Эвридема, вказали обхідний шлях персам для вторгнення в Грецію. Леонід бився пліч – о – пліч зі своїми соратниками до останнього. Абсолютно голим, змученим і ослаблим художник зобразив його.

Баталія відбулася в стінах ущелини, де тісному низкою по боках стояли скелі. Автор зобразив момент перед підсумковим боєм. Як було прийнято у греків, брат героя, Агіс, що розташований праворуч від Леоніда, приносить жертву Богам. Інші спартанці метушаться в приготуваннях. Хтось приносить клятву Гораціїв з вінками в руках, хтось креше на скелі посмертні рядки про те, що “йде в Спарту буде сказано, що ми померли, підкоряючись її законам”.

Гнітючу тишу очікування і близьку смерть художник виклав в купе з темним колоритом. Різноманіття однофактурних тел чітко розділене яскравою грою світлотіні і жовтизною променів, які грають на шкірі войнов. Полотно вийшло темним і сумним. Бунтарська тематика, битви і історія війн були частими “музами” Жака – Луї. Критики пов’язую потяг автора до баталій у картинах з його власним темпераментом і бунтарським характером справжнього революціонера. Підтвердженням тому служить його арешт за революційні погляди в 1794г. після перевороту 9 термідора II року за Республіканським календарем Франції.

Підсумком міркування про полотні можна вважати висновок про беззастережну приналежності його до Класицизму через тісному зв’язку з Античної школою живопису, яскраво виділяється в оголених і пропорційних тілах войнов. Похмура основа і убогий пейзаж також перегукуються з возрожденческой трактуванням реальних або вигаданих сцен. Класицизм підкреслять та теплим колоритом, переважно використовуваних авторами того періоду. Це справжнє втілення історичного жанру, який не справедливо був залишений Жаком – Луї під завісу своєї творчої кар’єри.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)