Портрет графа М. М. Сперанського – П. А. Іванов

Портрет графа М. М. Сперанського   П. А. Іванов

Мистецтво портретної мініатюри на кістки досягло свого розквіту у XVIII – першій половині XIX століття. Маленькі зображення – прообрази сучасної фотографії – були настільки популярні, що в Імператорської Академії мистецтв у Санкт-Петербурзі навіть існував окремий клас, де навчали цього трудомісткого ремеслу.

Павло Олексійович Іванов спочатку сам навчався в Академії, а після майже десять років очолював згаданий клас. На портреті зображений Михайло Михайлович Сперанський – юрист, державний діяч часів Олександра I, автор “Плану державного утворення”. Він показаний у трехчетвертном повороті на нейтральному голубуватому тлі одягненим у чорний сюртук.

На стрічці висить орден Володимира 3-го ступеня, в руках Сперанський тримає книгу і всім своїм трохи гордим виглядом показує, що відірвався від захоплюючого читання тільки заради цієї роботи художника. При уявній простоті мистецтво портретної мініатюри вимагало великої акуратності і терпіння, адже зображення формувалося з сотень тонких, не видимих з відстані мазочков кисті. Твори, написані на платівці слонової кістки, надзвичайно тендітні. Можливо, тому робіт Іванова збереглося небагато.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Портрет графа М. М. Сперанського – П. А. Іванов.