Портрет Марії Морель – Ганс Мемлінг

Портрет Марії Морель   Ганс Мемлінг

Цей портрет, на якому зображена Марія Морель, дочка бургомістра Брюгге Гійома Мореля, є одним з високих шедеврів ренесансного ниднрландского портрета. У ній можна знайти і виразну аскетичність, властиву портретів Рогира ван дер Вейдена, і строгу, пронизливу печаль Гуго ван дер Гуса, і точну психологічність Яна ван Ейка.

Сприйнявши ці кращі риси мистецтва своїх попередників і сучасників, Мемлінг творчо перетворив їх і злив воєдино в прекрасному портреті, званому часто ще “Сівілла Самбета”. Це назва “приклеїлося” до портрета завдяки самому художнику, який розмістив у верхній лівій частині картини напис латинською мовою: “Сівілла Самбета, звана також Персидська, що жила в 2040г. до Різдва Христового”.

Сівілла Самбета шанувалася як одна з найбільших язичницьких сивіли, . Невідомо, чи сам майстер вирішив написати Марію Морель “у ролі” сивіли, або ж це було бажання замовника, Гійома Мореля. Виліплене з любовної точністю, це особа, яка не відрізняється красою, але наділене особливою привабливістю – одне з найбільш виразних осіб у всій нідерландської портретного живопису.

Напис під портретом містить пророцтво про Христа, произнесееное, за переказами, Сивиллой Самбетой: ” Ти будеш топтати звіра, владика буде рождендля всесвіту, груди діви стане порятунком світу; і з’явиться невидимий дієслово” Перед нами образ заможного фламандської городянки останніх десятиліть п’ятнадцятого століття. Вона схожа на черницю: бліде обличчя, суворо прибрані назад волосся, скромна шапочка, прозора накидка і темний одяг, прикрашена темно-червоною вставкою і білим коміром. Вона позує з побожною мрійливістю, руки стиснуті

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Портрет Марії Морель – Ганс Мемлінг.