Диптих. Мартіна ван Ньювенхофе. Ліва половина – Ганс Мемлінг

Диптих. Мартіна ван Ньювенхофе. Ліва половина   Ганс Мемлінг

Твори такого типу призначалися для дому. Зображений людина постійно творить молитву перед Дівою Марією навіть у тому випадку, якщо диптих складний і прибраний у футляр. Це відображає благочестя портретованого навіть у його відсутність. Висока делікатність зображення Богоматері тонко розрахована в цьому творі. Молодий чоловік стоїть на колінах прямо перед Мадонною, яка граціозно сидить перед вікном, а не в небесному палаці високо над суєтним світом. Вона знаходиться в світлій кімнаті в його власному будинку з кольоровими вітражами.

Глядач має можливість поклонятися їй перед картиною; за спиною Марії в опуклому дзеркалі відбиваються дві темні постаті. М’якими фарбами переливаються червоний плащ і синю оксамитову сукню; на їх тлі оголений немовля Ісус сидить на вишитою золотою і зеленої парчею шовковій подушці поверх турецького килима. Концепція простору в творі – одна з найбільш ретельно продуманих Мемлингом в жанрі портрета. Те, що ми бачимо за рамами зі свого світу, доповнюється відображенням у дзеркалі за спиною Марії. Тому ми не тільки представляємо, як виглядає зображуване простір, але і розуміємо взаємне розташування фігур на картині.

Рами задумані як два фасадних вікна невеликого квадратного приміщення, в якому є ще два вікна: збоку і ззаду. Зліва – глуха стіна. Її, а також дерев’яні стельові балки можна розгледіти в дзеркалі. І Діва Марія, і Мартін знаходяться кожен навпроти свого вікна. Діва Марія сидить на лаві. Зліва від неї стілець, на якому на синій подушці лежить відкрита книга. Дзеркало тут ще більше служить меті розкриття простору, ніж на шлюбному портреті Арнольфини пензля ван Ейка. Герб і девіз Мартіна ван Ньювенхофе включені в скло вітража.

Художник зобразив і чотири медальйони, у яких зашифрував прізвище замовника: яка сіє насіннячко рука над садом з квітами. На медальйонах праворуч від Діви Марії Святі Георгій і Христофор; ймовірно, вибір саме цих святих зумовлений особистим бажанням замовника. Фігури здаються об’ємними; цей обсяг підкреслюється грою світлотіні, отриманої в результаті дрібних мазків коричневої і білої фарбою поверх схожою на емаль фарби тілесного кольору. Контури зморшок, кінчики пальців і вії виділені темними нейтральними відтінками. Вони варіюються від коричневого до чорного, часто з тонкою білою лінією по краях для акцентування рельєфу. Волосся, очі і губи виконувалися в останню чергу мінімальною кількістю фарби, наносившейся найтоншої пензликом.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Диптих. Мартіна ван Ньювенхофе. Ліва половина – Ганс Мемлінг.