Портрет вихованки Імператорського виховного товариства шляхетних дівиць Олександри Левшиной – Дмитро Левицький

Портрет вихованки Імператорського виховного товариства шляхетних дівиць Олександри Левшиной   Дмитро Левицький

Дещо осібно в серії портретів смольнянок варто зображення Олександри Левшиной, хоча її портрет виконаний з неменшим майстерністю, ніж усі інші. Левшина в пишному театральному плаття зупинилася в танці серед роскошкошной палацевої обстановки.

Добре читається фактура тканин, мальовничо об’єднаних меловато-рожевим, попелясто-тьмяним тоном; точно передано граціозне рух. В даному портреті видима мелодія танцювального жесту і вишукана декорационная живопис доповнюються виразним впливом світла і тіні.

Однак особа сімнадцятирічної дівчини здається не по роках дорослим: трохи откинутое відповідно до танцювальної позою, освітлене доброзичливою посмішкою, воно виконане серйозності і уваги, чорні блискучі очі дивляться вниз невідступно й відчужено. Виразно помітно розбіжність “зовнішнього” і “внутрішнього”. Плавні жести і поза Левшиной, які, здається, швидше підійшли б більш зрілої особи, м’яко відкривають перед нами глибинно-просторову композицію картини.

Правою рукою Левшина підводить і відводить в сторону край і без того вельми широкої спідниці, заповнюючи темний простір глибинного фону. Зігнута в лікті ліва рука і плече трохи відведені назад – з допомогою цього прийому художник пов’язує фронтальну частину картини і її задник. Окреме композиційне єдність складають портрети Молчанової, Борщової і Алимової. Судячи з розмірів полотен та їх композиційному рішенню, вони з самого початку задумувалися як щось ціле: у центрі – стоїть Борщова, по боках – звернені один до одного сидять Молчанова і Алимова. Драпірування чудових атласних спідниць, саме положення фігур, аналогічний поворот до глядача трохи усміхнених облич, рухи рук створюють чітко читающуюся замкнуту композицію.

Обважніла темними складками завіси у Молчанової ліва, а у Алимової відповідно права сторона фону контрастно підкреслюється золотом грифа арфи і фізичного приладу. У свою чергу, ці світлі плями готують очей глядача до глибинного прориву фону у Борщової з йде вниз сходами. Композиційно пов’язані один з одним, потрети повинні вирішувати загальну смислову завдання. Як прийнято вважати, вони представляють алегорію декламації, танцю і музики.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Портрет вихованки Імператорського виховного товариства шляхетних дівиць Олександри Левшиной – Дмитро Левицький.