Пречистий град – ворогам озлобленье – Микола Реріх

Пречистий град   ворогам озлобленье   Микола Реріх

Картина була задумана Миколою Костянтиновичем Реріхом у Франкфурті в 1911 році: “Сьогодні після обіду попрацював. Зроблю ще маленьку річ “Місто пречистий”. Білий місто зі святими всередині оточений полум’ям і демони кидають каміння у нього. Червоне з біло-сірим і коричневим”.

Картини Миколи Реріха 1912-1913 років відображають похмурі передчуття самого художника і тривожний стан російського суспільства напередодні першої світової війни і революції. Ідеї Апокаліпсису були поширені в російській літературі початку століття.

Подібно своїм сучасникам, Микола Костянтинович Реріх передбачав суспільні потрясіння. Вже в передвоєнні роки художник говорив про війну мовою алегорій: вогненний ангел приніс меч для охорони прихованого в тумані замку, біля стін якого сплять вартові, біси і демони оточили світлий, прекрасний білокам’яний місто і загрожують йому, серед голих, пустельних скель, що здіймаються до неба, як мовчазні велетні, кричить величезний зловісний змій. “Реріх відчуває грізні часи – “Останній Ангел” – апокаліптичне бачення, прийдешнє на червоних і золотих хмарах серед небесних вогнів серед небесних вогнів, і серед пожеж на землі.

Ця картина, безсумнівно, пророча, як деякі вірші Блоку і Білого”, – писав Всеволод Іванов. Сам художник дає нам натяк про сюжет картини в своїх пізніших записах: “…пам’ятаєте давню легенду, що заради одного праведника ціле місто було врятовано. Пам’ятайте мою картину: “Град пречистий – пострах ворогам”…

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)