Білий камінь – Микола Реріх

Білий камінь   Микола Реріх

Кілька назв у цього полотна – це і “Білий камінь” і “Знак Чинтамани” і “Кінь щастя”… І всі мають потаємний, найглибший зміст.

Під час Центрально-Азіатської експедиції в селищах Монголії і Тибету Н. К. Реріх зустрічав зображення Білого коня, що несе на спині Скарб Світу – Чінтамані. Монгольські і тибетські перекази кажуть, що в давні часи з далекої зірки впав на землю чудовий Камінь Чінтамані – Світу спаситель, посланий на допомогу людям. Білий Кінь Эрдени Морі несе його з вершин гір у долини. За народним повір’ям, усюди, де з’являвся Эрдени Морі, несучий Скарб Світу, наступало щастя.

Ось як писав про це Микола Костянтинович Реріх: “Здавна ходить Эрдени Морі, і світить його скарб. На сході та на заході сонця затихає все, значить, десь проходить великий кінь білий, несучий скарб. На Гімалаях, в Тибеті і Монголії постійно доводиться зустрічатися з згадкою про це сокровенне диво. …Про нього складені різні перекази і пісні” “…Легендарний, споконвіку відомий дивний камінь, який відвідує особливо чудові місцевості в особливо потрібний час”

На картині ми бачимо величезний білий камінь з висіченим зображенням коня з вогнем на спині, на камені кілька найважливіших астрологічних і геометричних символів, поруч, внизу, другий камінь, на якому вибито напис тибетськими літерами: “Аум! о, скарб у лотосі” .

Білий кінь, спускається з пламенеющих в променях зорі скель, несе на спині знак трьох сфер, охоплених золотим полум’ям. Цей знак, обраний Реріхом для Прапора Світу, належить до числа найдавніших символів людства, він відомий ще з епохи неоліту. Цей знак зустрічається в найрізноманітніших культурах; в багатьох філософських системах йому надається особливе значення: у християнстві це Трійця, а в буддизмі – Триратна, тобто Будда, його Вчення і його Громада. Н. К. Реріх писав про це так: “Чінтамані – найдавніше уявлення Індії про щастя світу – містить у собі цей знак.

У цій картині багато символіки. Розглянемо найважливіші для розуміння задуму художника. Камінь – білий колір каменю означає також Вища Рішення, що він є План Шамбали, проводиться неухильно, незважаючи ні на які перешкоди ворогів світла – “невидимою чорною ложі”. у східному вчення Шамбали колір каменю означає також Вища Рішення, що він є План Шамбали, який проводиться, незважаючи ні на які перешкоди ворогів світла – “невидимою чорною ложі”.

Білий колір – вважається “чоловічим”, а фіолетовий – “жіночим”, зокрема – напружений фіолетовий – колір матері Світу, на полотні присутні фіолетові відтінки гір і каменів, що виразно вказує на “жіноче обрамлення” білого каменю.

На камені вгорі зліва – Сонце з променями світла навколо нього Праворуч і нижче – Місяць. Сонце і Місяць символізують Вищий і Нижчий Розум людини. “Три кола до кола” – це знак Шамбали, і вогонь на камені – символ Вчення Вогню. Камінь з трьома колами – символ Триєдності: у колі Вічності – Минуле, Сьогодення і Майбутнє.

Символіці коня на Сході приділяють величезну увагу і Микола Костянтинович неодноразово звертався до цього символу. На коні полум’я і в ньому три Кола – Знак Шамбали. Висока Думка несе Вогонь, в якому символи перетворені у Вчення Вогню і воно вже доступно людям, бо написано літерами людських письмен.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.50 out of 5)