Сімейство молочниці – Луї Ленен

Сімейство молочниці   Луї Ленен

Картина “Сімейство молочниці” давно вже завоювала собі славу одного з найвидатніших шедеврів Луї Ленена. Художник виділяється надзвичайною самобутністю навіть на тлі блискучої культури Франції XVII століття. Сприйнявши кращі риси цієї культури – філософську ясність погляду на світ, високе моральне гідність, духовну силу і гармонійну врівноваженість художньої мови, – він вибрав скромне місце в стороні від магістральних шляхів. По таланту рівний самим чудовим майстрам століття, Ленен постійно зображав те, чого ніхто з них не удостоював увагою, – повсякденне життя французьких селян і ремісників. Виходець з третього стану, він присвячує йому свою творчість – глибоке, тонке, суворо правдивий і одухотворене м’якою людяністю.

Саме у такому світлі постають перед нами персонажі “Сімейства молочниці” прості і бідні люди, що втілили спокійне гідність, стійкість перед труднощами, умудренность і силу духу. Навіть дітей відрізняє зосереджена серйозність, що надає їм особливу, трохи сумне чарівність. У європейській живопису знайдеться небагато зображень дітей, красою і зворушливою незалежністю характеру рівних образу дівчинки, яка стоїть позаду ослика, по-хлоп’ячому засунувши руки в кишені довгого фартуха.

В “Сімействі молочниці” Ленен виступає і як чудовий портретист, наділений даром тонкого психологізму, і як оригинальнейший майстер пейзажу, за два століття до Коро передбачив його проникливий ліризм. Але і другорядні деталі картини, будь то зображення тварин або натюрморт, доведені ним художньої завершеності до висоти шедевра. Ця широта і різнобічність таланту з’єднуються у Ленена з рідкісною цілісністю бачення, з умінням легко і природно знаходити для всього розмаїття світу ясні, узагальнені форми.

Композиція Ленена проста і небагатослівна. Чотири фігури, що стоять навколо ослика, утворюють вільну і пластичну групу, як би сошедшую з барельєфа. Тут панує розмірений ритм, посилений м’якими, майже непомітними повторами ліній. Цьому ритму підпорядкований і колір. Фарби, звучні і глибокі в правій частині полотна, поступово світлішають до протилежного краю картини. Вони стають прозорішими, маси і обсяги втрачають щільність і матеріальність: світло і повітря насичують простір, безроздільно тріумфуючи в чудовій панорамі, що лежить внизу. Монументально і велично виглядає на тлі цього пейзажу сімейна група, зображена художником. Картина надійшла в Ермітаж між 1774 і 1783 роками.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)