Мадонна з немовлям і ангелом (Мадонна Євхаристії) – Сандро Боттічеллі

Мадонна з немовлям і ангелом (Мадонна Євхаристії)   Сандро Боттічеллі

У замкнутому просторі з відкритим вікном, з якого відкривається вид на звивистий тосканський пейзаж – ріку і пагорби, – Боттічеллі представив групу постатей, які перебувають у більш складній композиційного зв’язку, ніж перші зразки його “Мадонн”.

Фігури тепер зближені не настільки тісно. Марія зі злегка похиленою головою в сумній задумі доторкається до колоску. Напрям її погляду невизначено. Сидить на колінах у Матері серйозний Немовля підняв руку в жесті благословення.

Хлопець-ангел з різко загостреним овалом обличчя і недитячою умудренностью – образ незвичайний для раннього Боттічеллі. Він простягає маленькому Христу вазу з виноградом і хлібними колосками.

Виноград і колоски – вино та хліб символічне зображення причастя, майбутніх страждань Господа, Його Пристрастей. На думку художника, вони повинні скласти смисловий і композиційний центр картини, що об’єднує всі три фігури. Аналогічну завдання ставив перед собою і Леонардо да Винче.

У близькій за часом “Мадонні Бенуа”. В ній Марія простягає дитині квітка крестоцвета – символ хреста. Але Леонардо ця квітка потрібен лише для того, щоб створити ясно відчутну психологічну зв’язок між матір’ю і дитиною; йому потрібен предмет, на якому він може в однаковій мірі зосередити увагу обох і зрадити цілеспрямованість їх жестам. У Боттічеллі ваза з виноградом також цілком поглинає увагу персонажів. Однак вона не об’єднує, а скоріше внутрішньо роз’єднує їх; задумливо дивлячись на неї вони забувають один одного.

В картині відчувається атмосфера глибокій задумі, відчуженості, внутрішньої роз’єднаності персонажів. Цьому в значній мірі сприяє і характер освітлення, рівного, розсіяного, майже не дає тіней. Прозорий світло Боттічеллі не розташовує до душевної близькості, до інтимного спілкування, у той час як Леонардо створює враження сутінків: вони огортають героїв, залишають їх наодинці один з одним.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Мадонна з немовлям і ангелом (Мадонна Євхаристії) – Сандро Боттічеллі.