Розп’яття – Сандро Боттічеллі

Розпяття   Сандро Боттічеллі

Ще менш традиційно “Розп’яття” Боттічеллі, не даремно названий “містичним”. На відміну від провідної ідеї “Різдва” – “Флоренція має бути врятована” – в “Містичному розп’ятті” переважає мотив покарання Італії, Флоренції, світу за всю сукупність, за незмірну глибочінь їх гріхів. У болісному свідомості загальної провини, частина якої лежить і на ньому, живописець зливає себе зі своїм містом в єдиній покаянної молитви розп’ятого бога, немов породженої гіркою справедливістю савонароловской здогадки: “Якщо б тепер Христос явився вдруге, він би був розп’ятий знову”.

У картині навколо величезного хреста з розп’ятим – як єдиного і непорушного центру – сгущающийся в небі морок майже зливається з чернотою землі, яка загоряється під факелами, бросаемими на неї диявольською силою. Обстановка віщує близькість невблаганного останнього суду.

Єдиний рятівний образ Саваофа в колі замінює відсутні зображення апокаліптичних звірів, що означають чотири доконаних земні царства, яких після їх “історії більше не буде”.

Але для художника реальністю тут є не стільки таємниче одкровення Апокаліпсису, скільки страшне “Царство Звіра”, яке ще відраховує невблаганний біг часу. З одним з апокаліпсичних звірів має схожість досить, втім, жалюгідна тварина, яка піддає покаранню стрункий величний ангел, витонченістю своїм нагадує кращі часи боттичеллевской живопису.

При більш пильному розгляданні незрозумілий звірятко виявляється подобою Марцокко – загальновідомого лева св. Марка, був одним із символічних покровителів Флоренції. Його нікчемні розміри та ще більш жалюгідне становище свідчать про найсуворішому засудженні автором міста, казнившего свого пророка. Не дарма композиція своєю свідомою “наївністю” наближається до численних анонімним гравюр із зображенням бачень Савонароли. Вперше у Боттічеллі містичний екстаз стає безпосереднім предметом зображення, однак цей екстаз пронизаний болем душі і невгамовним людяністю.

Хрест Спасителя світу об’єднує собою верх та низ, небо і пекло, хорошу і погану боку містичного видіння. В своєму русі, страждальний, але майже царственном, розп’ятий бог виглядає живим і сознающим. Ніколи ще Ісус Боттічеллі не був такий величний, як цей страчений, розкинутими руками своїми як би обіймає небо. Дивним чином поєднуючи в собі истерзанность Христа міланської “П’єта” з мужньою силою боголюдини мюнхенській, він здається велетнем, хоронителем всю землю, хоча лише трохи перевищує масштабом маленьку жінку біля його ніг. Не дивно, що під його покровом відбуваються апокаліптичні чудеса, струшують всю Італію, весь універсум, перед грізним значенням яких Флоренція Сандро – лише піщинка всесвіту.

Тим більше піщинкою, кинутої напризволяще розлючених стихій, повинна відчувати себе переможена Магдалина, яка, не осмілюючись припасти до простромлених слідами Спасителя, самозабутньо пригорнулася до изножию його хреста – пам’ятника ганьби, який став символом слави. Якщо розп’ятий Христос вичерпно виражає для Боттічеллі неисповедимое початок божественної величі, то його Магдалина – всі безмежно зворушливе, людське.

Немов через весь світовий пожежа тягнеться героїня до єдиного джерела божественної справедливості. Але у “багато полюбляла” і багатьом провинилася душі, як пізніше в Єві Мікеланджело, “страх відплати явно перемагає надію на милосердя”. Нині Сандро не шукає гармонії Флор і Венер для своєї героїні, якій куди більше пристала надломная виразність диссонирующего “зрушення”, додає всьому дійству відтінок невимовної тривоги. Через динаміку пристрасно спрямованого руху Магдалини сприймається весь незвичайний світ катастрофічного бачення “Містичному розп’ятті”.

Так виникає в противагу затемненій землі променисте явище залитого сонцем чарівного міста. І те й інше – два ліка єдиної Флоренції. Сяючий вертоград зліва у вільному переказі, властивому Боттічеллі, відображає не букву, а дух Одкровення Іоанна Богослова про “новому небі і новій землі, бо небо та перша земля вже минули”. Але саме “колишня” земля для Сандро – дороге йому даний. Осквернене багатьма падіннями, але улюблене всупереч усьому.

Лякаючись фатальних ознак, він менше всього уболівав про себе, але сумував про долю свого міста та Італії і прагнув захистити їх на свій лад – болісно диссонансними художніми засобами.

Казкове сяйво безгрішного вертограда серед болю і скорботи “Розп’яття” і пристрасне заклинання про майже неможливої перемоги, вдохновившее “Різдво”, – останні відблиски світла в сгущающемся мороці останніх усе більш темних і безславних років простий і таємничої життя колись знаменитого живописця Сандро Боттічеллі.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.50 out of 5)