Святий Августин Блаженний – Сандро Боттічеллі

Святий Августин Блаженний   Сандро Боттічеллі

Фреска художника Сандро Боттічеллі “Святий Августин Блаженний у молитовному спогляданні”. Розмір фрески 152 x 112 см, робота Боттічеллі сильно пошкоджена. Фреска написана для сімейної капели Веспуччі, герб родини присутня в розпису. Образ Августина створений художником Сандро Боттічеллі як парний до зображення святого Ієроніма, написаному Гірландайо. Обидві фрески виконані в 1480 році, обидві прикрашають церкву Оньісанті у Флоренції, перебуваючи в одній і тій же частині внутрішнього простору навпроти один одного.

Художники вклали в них і чудове майстерність, і глибину проникнення образів, але мимовільне зіставлення цих фігур святих переконує у перевагах роботи Сандро Боттічеллі. Сандро Боттічеллі зобразив Святого Августина – одного з отців Церкви, особистість геніальної обдарованості і трагічних протиріч. В його душі стикалися язичництво і християнство, розум і воля, мирські пристрасті і аскетизм. Глибокий знавець античної мудрості, Августин пройшов важкий шлях до прийняття християнської віри і останні 35 років життя був єпископом, створивши енциклопедичне за охопленням вчення.

Августин зображений роздуми, коли він болісно і пристрасно прагне прийти до істини, жадає безпосереднього спілкування з Богом. На столі перед ним символічний атрибут – єпископська мітра, а інше місце в тісному просторі займають рукописи, закриті та відкриті, пюпітр для читання і наукові прилади.

Приміщення, в якому сидить занурений у роздуми Августин, нагадує студиоло, або кабінет ренесансного гуманіста. До речі, твори Августина викликали інтерес у флорентійських неоплатоніків другої половини XV століття. В потужній фігурі святого, його страдницьки вопрошающем погляді, жесті руки, що стосується серця, художник передав внутрішні борні і силу духу, спрямованого вгору. На цій фігурі лежить явна друк впливу Кастаньо. Воно позначається в напруженій енергії форм і приглушеному кольорі, немов підкреслюють їх “кам’яну” природу.

Предмети, що оточують святого Августина, – пюпітр, книги, наукові інструменти, – зображені з точністю і ясністю, що виявляють здатність художника схоплювати сутність форми, але при цьому не кидаються в очі і не відволікають від головного. Можливо, цей інтерес до предметності як такої пов’язаний з впливом нідерландської живопису, викликала захоплення флорентійців 15 століття. Італійські художники епохи Відродження по-різному трактували образ Августина, прикладом чого служить інтерпретація, дана венеціанським майстром Вітторе Карпаччо. “В особі цього святого Боттічеллі висловив глибину, гостроту і тонкість думки, яка властива особам, виконаним премудрості і постійно зануреним у дослідження предметів найвищих і наитруднейших”. Джорджо Вазарі. “Життєпис Боттічеллі”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)