Сніданок аристократа – Павло Федотов

Сніданок аристократа   Павло Федотов

Великий майстер, у якого кисть і погляд зосереджені на таких речах, що показують різноманітність барв життя, помічав моменти, сюжет яких ліг в основі його веселих і багатогранних полотен. Що П. А Федотов зобразив на полотні “Сніданок аристократа”? Чим ця робота живописця так для мене цікава?

Досі я уявляв сніданок аристократа як грандіозне дію з кількох актів та присутніх глядачів у вигляді численних добре навчених рабів. На столі багато різних страв, вид яких розбудить апетит навіть у ситої людини. Поглинання їх відбувається повільно, немов відбувається щось значуще в розмірах Галактики. Навіть челядь не поспішаючи “пропливає” вздовж столу, послужливо і беззвучно пропонуючи нові і нові страви.

З усієї картини, намальованої у мене в уяві, з тим, що я бачу на полотні, збігається тільки беззвучие. Тихо, наче боячись, що його почують і викриють, той, хто носить маску аристократа, поглинає саму скромну їжу, яку тільки можна собі уявити – головоломка чорного хліба. Це єдиний предмет у кімнаті, який так не підходить під загальне уявлення про забезпеченість героя.

Стає ясно, що розорився представник вищих кіл змушений економити на всьому. Ось і вивернутий порожній гаманець свідчить про це. Тільки визнати цього не хоче. У нього дорогі меблі, розкішний одяг, картини на стінах, для зміцнення того престижу, якого в нього немає, молодик завів собачку, явно потураючи модним тенденціям того часу. Все це художник зображує за допомогою яскравих, насичених фарб. Є надія у цього аристократа, що справи поправляться, завдяки всім його хитрощів?

Дійсно, картина, створена Федотовим гідна того, щоб розглядати її уважно вивчати. Тоді можна виявити масу подробиць, що підкреслює її психологічну лінію і цінність. Мені сподобалося, що герой намагається приховати єдину скромну деталь, накривши саме книгою шматочок хліба. Це прозвучало як символ фактичної його безграмотності. Постає питання, про що він думав, коли читав великих письменників, які оспівують самоповагу?

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)