Сніданок з крабом – Біллем-Клас Хеда

Сніданок з крабом   Біллем Клас Хеда

Надзвичайно широке поширення в голландському мистецтві XVII століття отримав натюрморт. Майстри голландського реалізму відчували особливу схильність до зображення “життя” речей. Протягом XVII століття натюрморт в Голландії зазнає помітну еволюцію: з скромного зображення оточуючих людину предметів він перетворюється в пишне видовище. “Сніданок з крабом” Хеди відноситься до періоду розквіту цього жанру. Він належить до типу так званих “сніданків”.

Набір предметів, які входили у цей тип натюрморту, з часом придбав відому визначеність: келихи або чарки з вином, глечики, тарілки з їжею. “Сніданки” завжди несуть на собі сліди незримої присутності людини: вино, налите в келих, але недопито, лимон наполовину порожній, серветка зім’ятою. Це безпосереднє відчуття життя виділяла “сніданки” з маси інших натюрмортів, робило їх особливо популярними. Іншою рисою є те майстерність, з яким художник зображує предмети. Хеда передає тонкість скла і кришталю, блиск срібних та позолочених кубків, фактуру накрохмаленій скатертини і пористої шкірки лимона. Цілком очевидно, що натюрморт Хеди відображає життя цілком заможної людини.

На картині зображені предмети розкоші – кришталь, срібло, дорогі заморські наїдки. Навмисний безлад, покликаний справити враження більшої “жвавості”, оманливий. Натюрморт побудований дуже суворо – лінія столу і стоять на ньому кубки і келихи утворюють чітку систему горизонталей і вертикалей – композиція його непорушна. Колір в натюрморті підпорядкований єдності коричнево-сірої тональності, навіть червоний краб і зелені оливки повинні пожертвувати своїм природним кольором заради цієї мети.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)