Враження. Схід сонця – Клод Моне

Враження. Схід сонця   Клод Моне

Цю незвичайну картину Клод Моне писав з натури в старому аванпорте Гавра. Готова робота була представлена на виставці “Анонімного товариства художників, живописців, скульпторів, граверів і літографів”, яка відбулася в 1874 році в колишній майстерні паризького фотографа Надара, і викликала палкі суперечки.

Журналіст Луї Леруа, висвітлював це культурна подія в газеті Le Charivari, піддав картину жорстокої критиці, заявивши, що шпалери виглядали б набагато більше закінченими, ніж “Враження”. Написана ним стаття називалася “Виставка впечатленщиков”, або, інакше кажучи, “Виставка імпресіоністів” . Це влучне слово художники потім використовували в знак протесту для позначення своєї групи.

Насправді думка про даному полотні Клода Моне склалося неоднозначне. Одні називали його роботу цієї мазаниною, інші не могли скласти певну думку і просто знизували плечима, треті перебували в захопленому стані після побаченого.

На картині видно різкі стрімкі мазки, які більше нагадують блискучі плями. Щоб домогтися чистоти і прозорості світла, художник використовував фарбу в чистому вигляді, а не змішував кольору на палітрі. Подібне нововведення було сприйнято як нонсенс.

Композиційним центром полотна є помаранчеве сонце. Насилу пробиваючись крізь серпанок, воно викидає на поверхню води теплий рожевий відсвіт. Дивно, але якщо картину перевести в чорно-білу гаму, цей ефект практично зникне. Порт ледве помітний, все навколо оповита густим туманом, лише човни на воді виділяються темно-зеленими плямами. Їх йдуть вдалину силуети дають явне відчуття нескінченної глибини моря.

Оскільки картина писалася з натури, у художника було зовсім небагато часу, щоб зафіксувати все на полотні. Це черговий раз доводить, що Моне досконало володів майстерністю передачі побаченого.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (6 votes, average: 4.00 out of 5)