Руанський собор – Клод Моне

Руанський собор   Клод Моне

Тільки Моне міг перетворити величезну масу вапняку в чисту вібрацію світла. Художники й раніше писали різні варіації одного і того ж мотиву. Але що перетворює картини Моне в серії – це його прагнення писати практично один і той же вид при різному стані атмосфери і освітлення.

Послідовно відображаючи зміну освітлення від ранкової зорі до вечірніх сутінків, Клод Моне написав п’ятдесят видів величного готичного фасаду, яка розчиняється у світі. Таємницю створення цієї серії із зображенням собору в Руані Моне оберігав спочатку навіть від друзів. Схоже він ніколи не писав з таким напругою і внутрішнім сумнівом.

В перебігу 2-х років Моне неодноразово приїжджав в Руан і привозив в Живерні незакінчені ескізи та доопрацьовував їх в майстерні. Єдиним наміром художника було передати світло через колір і показати, як змінюється колір від стану і характеру світла; показати, що світ не існує сам по собі, а можливо, і матерія не існує – лише мінлива її ілюзія. У лютому 1892 року Моне вперше зняв невелику кімнату навпроти собору.

В цьому і наступному році він писав західний фасад собору з трьох точок зору, які лише незначно відрізняються один від одного. Серія “Соборів” є не тільки вершиною в творчості зрілого майстра, але зазначає також його остаточну перемогу. У травні 1895 року в галереї Дюран-Рюеля були виставлені двадцять з великого числа картин, утворюють серію, присвячену руанскому собору. Виставка мала великий успіх.

Картини займали цілий зал і були вивішені за планом Моне: спочатку сіра серія – величезна темна маса, яка поступово все більше і більше світлішає, потім біла серія, непомітно переходить від кволого мерехтіння, до все посилюється грі світла, що досягає своєї кульмінації в полотнах райдужної серії; і далі синя серія, де світло поступово пом’якшується в синє, тане, як світле небесне бачення Західний фасад, зрізаний рамою – фантастична декорація цього шедевру “полум’яніючої” готики приховує масив величезної будівлі. Під пензлем Моне все втрачає свою визначеність і речовинність.

Грандіозний фасад перетворюється у свого роду грандіозний екран, на якому відображаються складні ефекти переломлюються світла. Камінь ніби плавиться в струменях призахідного сонця; в ранкові години фасад довантажуючи у фіолетову тінь, прорезиваемую спалахами оранжевого світла. Вгорі – блакитне пляма неба, невагомими стали кам’яні арки над фасадами, розчинився в тіні візерунок вікна, зникли чіткі межі між окремими елементами конструкції. Полуденне сонце загоряється медово-золотистим полум’ям на освітлених гранях архітектури, свічення виходить як би зсередини каменю.

Тут немає простору, обсягу, ваги, фактури матеріалу. Гра світлових рефлексів породжує привид собору. Один Моне, політик, а пізніше прем’єр-міністр Жорж Клемансо клопотався про купівлю картин державою. Однак ставлення офіційних установ як і раніше, залишалося негативним. Серія, яку майстер створив і виставив як єдине ціле, розійшлася по різних країнах.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)