Стигматизація святого Франциска – Джотто

Стигматизація святого Франциска   Джотто

Фрески, що прикрашають церква Сан-Франческо в Ассізі, – ще одна гостра проблема “джоттоведения”. Будівництво цієї церкви почалося в 1228 році, відразу після канонізації святого Франциска, який помер у 1226 році. Між 1260-м і 1320 роками в церкві з’явилися фрески, створені провідними художниками того часу.

Втім, авторство жодного з них документально не підтверджено. В деяких джерелах XIV-XV століть згадується про те, що Джотто працював в Ассізі. Ще одна вказівка на цей факт ми знаходимо в “Життєписах” Д. Вазарі. Так, він пише, що Джотто написав серію прославлених фресок у Верхній церкви Сан-Франческо.

Тут показані дві фрески з цієї серії – “Стигматизація святого Франциска” і “Чудесне відкриття джерела” . Вазарі також зазначає, що Джотто прибув в Ассізі на запрошення Джованні да Мурровалле, який правив містом з 1296-го по 1304 рік. Таким чином, встановлюється і датування цих робіт. Аж до кінця XIX століття ці відомості вважалися абсолютно достовірними. Потім виникли запитання.

Зокрема: всі фрески написані однією і тією ж рукою? Деякі вчені стверджували, що серія фресок була задумана лише Джотто, реалізували його ідею невідомі нам майстри. Інші мистецтвознавці взагалі заперечують причетність Джотто до створення цих фресок, мотивуючи свою думку тим, що фрески в Ассізі стилістично сильно відрізняються від фресок, написаних Джотто для капели дель Арена в Падуї, і знаходячи ассизские роботи легковагими і недосконалими. Суперечки тривають донині.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)