Великий Архітектор (Створення світу) – Вільям Блейк

Великий Архітектор (Створення світу)   Вільям Блейк

Ця картина належить до жанру сюрреалізму і була написана художником в 1794 році.

Картина “Великий Архітектор” виражає яскраву гаму релігійних почуттів Блейка – цей живописець був одним з прихильників теорії креаціонізму.

Загадкова картина належить англійському поету-містику, як і всі його створення, спочатку була забута, а зараз вона викликає багато здогадок, її аналізують та інтерпретують. Зберігається ця картина в Британському музеї.

У цьому творі мистецтва насамперед вражає незвичайний образ, який художник використовує для інтерпретації свого задуму. А називається ця картина “The Ancient of Days”, що в буквальному перекладі з англійської означає “Старий днями”. Цими словами позначали ім’я Бога в різних світових релігіях.

Головним персонажем цієї картини є Бог, а він зображений в момент творіння, він не встановлює порядок, а обмежує свободу і межі уяви.

Релігія і віра, закони і порядок, які вони встановлюють завжди були присутні у творчості цього поета, вони були предметом його роздумів.

І в цій картині Блейк торкнувся релігії. Найбільше рис в цій картині від старозавітного Яхве. Старий днями означає безсмертний. Найчастіше це ім’я у світі християн асоціюється з Богом-батьком, але іноді цим ім’ям позначали і Бога-сина.

Старий днями Блейка не є традиційним для ортодоксальних християн. Художник зобразив його на тлі Сонця, змушуючи згадати про язичницьких богів-демиургах, він зосереджений, а його риси обличчя показують гнів.

Крім Старозавітного Яхве, цей образ також асоціюється з деміургом гностиків. Але зрозуміти це стає важче з-за висловлювань самого Блейка: “Всі релігії однакові”. Мабуть, він хотів сказати, що всі вони є проявом кращих якостей людини. Може бути тому, і Старий днями зображений на картині творить лівою рукою неспроста.

Але найбільш вірогідним є те, що на цій картині Блейк зобразив Уризена, якого винайшов сам Блейк, це був плід його власного міфологічного уяви. Уризена він часто описував або зображував в образі старця з білим волоссям, іноді у нього були інструменти архітектора: Уризен є творцем світу. Про це говорить і переклад назви картини на російську мову: її в нашій країні більше знають під ім’ям “Великий архітектор”.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 3.00 out of 5)


Великий Архітектор (Створення світу) – Вільям Блейк.