Створення Світу. Зовнішні стулки триптиха Сад земних насолод – Ієронім Босх

Створення Світу. Зовнішні стулки триптиха Сад земних насолод   Ієронім Босх

Зовнішні стулки “Створення Світу” вівтаря “Сад земних насолод”. Босх зображує тут третій день творіння: створення землі, плоскої та круглої, омивається морем і вміщеній в гігантську сферу. Крім того, зображена тільки що з’явилася рослинність. Є свідчення, що Босхом написаний також і п’ятий день творіння: створення на землі тваринного світу – на обороті віконниць головного вівтаря в Хертогенбосі. Розглянута композиція – перший чистий пейзаж в історії нідерландської живопису.

Цей рідкісний, якщо не сказати унікальний, сюжет демонструє всю глибину і силу уяви Босха. Про техніку живопису Ієроніма Босха. Сучасників Босх приводив у захоплення своєю мальовничою технікою. На тлі сухуватою живопису більшості фламандських і голландських художників того часу з їх набридлими драпіровками і нав’язливою анатомією, його картини виглядають живими та динамічними, фарби – соковитими, а мазок, лягає з першого разу, так що часто залишаються на увазі попередні намітки, – швидким, живим та виразним.

На дерев’яній поверхні, обробленої шаром просвічує рожевого лаку поверх грунтової основи, колір стає блискучим і прозорим, грає рожевими і ліловими відтінками в сусідстві з небесно-блакитними, жовтими, нефритово-зеленими, коричневими, спалахує помаранчевим, карміном, сірчано-жовтим в заграві пожеж і розчиняється у складній гамі світлових завіс в дивовижних пейзажах. Іноді він стає майже “імпресіоністичним”, згущаючи в найтонших зигзагах і мерехтливих прожилках, отриманих від дотику щіточки з білою фарбою.

У творах останнього періоду колір, навпаки, вільно лягає на плоску поверхню, утворюючи виразні контрасти. Проблема простору теж вирішується Босхом дивно оригінально. Якщо в ранніх творах він ще більш-менш дотримується традиційної перспективи, то у великих фантасмагориях зрілого періоду він винаходить нову техніку. Босх створює якесь невизначений простір, де багато рухомих фігурок, що вишикувалися в горизонтальні або злегка нахилені ланцюжка, утворює безперервний перший план, противопоставляемий епізодами фону, але без всякої зворотній залежності.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 2.50 out of 5)


Створення Світу. Зовнішні стулки триптиха Сад земних насолод – Ієронім Босх.