Вид на острові Валаамі – Михайло Клодт

Вид на острові Валаамі   Михайло Клодт

Майже 70 років свого перебування в Томську це полотно існувало під умовною назвою “Пейзаж” і приписувалося кисті невідомого німецького художника другої половини XIX століття. Уточнення справжнього назви і авторства перешкоджала загадковість появи картини в Томську. Її біографія не простежувалася за архівними документами музею. Розгадати таємницю картини вдалося в 1996 році.

Займаючись науковим описом невеликого етюду М. К. Клодта, співробітники музею виявили в старому довідковій літературі відтворення картини М. К. Клодта “Вид на острові Валаамі” 1857 року, абсолютно ідентичною “Пейзажу”. Подальші дослідження повернули картині її славну історію. “Вид на острові Валаамі” був написаний у роки учнівства майбутнім стовпом передвижництва, усім своїм творчістю який стверджував поряд з В. І. Шишкіним “об’єктивне” напрям у національному російському пейзажі. На Валаамі, що перетворився в академічну “майстерню під відкритим небом”, російськими художниками створено безліч пейзажів, так як зображення природи острова входило в програму підготовки пейзажистів.

Художників тих років залучали на Валаамі заплутані лабіринти заток, бухт, рельєфи скелястих берегів і буреломи, яким Михайло Клодт теж віддав данину в пейзажі в 1855 року з однойменною назвою, що зберігається нині в музеї Академії мистецтв. Однак через два роки він написав широкий панорамний вид Валаама, не відповідав традиційним уявленням про острів. Клодт показав Валаам не первісною, а преображеною людиною, пов’язаних з його повсякденним життям. У 1857 році за “Вид на острові Валаамі” М. К. Клодт нагороджений Академією другою золотою медаллю. На думку І. Н. Крамського, ця картина була однією з кращих на академічній виставці того ж року. Знаменно, що і через 20 років після створення полотна Крамськой вважав його важливим етапом у творчості Клодта. В одному з листів 1877 року він знову згадав цей твір: “Вся трудова оригінальність Клодта вилилася тут, цілком і остаточно визначилася, не змінюючись згодом”.

“Вид на острові Валаамі”, оцінений за достоїнству в момент його появи, пізніше неодноразово привертав увагу відвідувачів виставок і мистецтвознавців. У 1882 році картина експонувалася на Всеросійській виставці в Москві. До цього часу вона належала К. Т. Солдатенкову, одному з найбільших московських колекціонерів. В Томськ картина, ймовірно, потрапила через Державний музейний фонд разом з іншими творами, належали Солдатенкову, а пізніше Румянцовському музею, втративши при цьому своє справжнє ім’я та ім’я творця. В наші дні відбулося друге народження.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)


Вид на острові Валаамі – Михайло Клодт.