Відповідь послання – Ян Вермеер

Відповідь послання   Ян Вермеер

Картина голландського художника Яна Вермеєра Делфтського “Відповідь послання”. Розмір картини 72 х 60 см, полотно, олія. Жінка в блідо-зеленій сукні з білими рукавами, в білій хустці і з майже обов’язковими у Вермеєра перловими сережками сидить у краю столу, покритого східним килимом. Світло падає з високого вікна, розташованого в лівій частині картини.

В глибині кімнати, між столом і вікном, стоїть служниця. На ній скромна сіра сукня з синім фартухом, її приглушений засмага свідчить, що вона проводить багато часу поза домом. Схрестивши руки, вона дивиться у вікно. Фігура служниці символізує спокійне очікування. Господиня ж повністю поглинута листом. Зелена портьєра, чорно-білі плитки підлоги і картина в чорній рамі на задній стіні підкреслює елегантність інтер’єру.

Ця картина “Знаходження Мойсея”, на думку деяких дослідників, належить пензлю сера Пітера Лілі. Прозора біла тканина закриває частину вітражного вікна. Нижня стулка за неї закрита. Поєднання білих колірних плям утворює замкнутий трикутник – від вікна через білий комір сукні служниці – до білого чепцу і рукавах плаття господині – до білих кахлях підлоги – знову до білої завіси вікна. Як і в інших роботах Вермеєра, композиція строго вивірена. Наприклад, відстань від нижнього краю картини до столу таке ж, як і від верхнього краю картини до нижнього краю рами “Знаходження Мойсея”.

Невеликі деталі додають динамізм в композицію. На підлозі біля ніжки стільця лежить віск, яскраво-червона печатка для листів і кілька листком паперу, які різні дослідники вважаю або відритим листом, яке, ймовірно, було тільки що одержано, або невеликою книжкою. У 17 столітті листи зазвичай вкладали в невеликі конверти або загортали в окремий аркуш паперу, скріплюючи восковою печаткою. Але іноді, особливо якщо послання відправляли зі служницею, лист могли просто скласти і зав’язати стрічкою. Те, що ці предмети кинуті на підлогу, видає поспішність, з якою господиня взялася за лист.

Стілець, що стоїть на передньому плані, так само видає недавню присутність третьої особи в кімнаті. Зазвичай в голландському будинку стільці, які не використовувалися прямо зараз, розставляли уздовж стін. Акуратна служниця швидше за все поставила стілець на місце і підняла лист і печатку з воском з підлоги, якщо б їй не було віддано розпорядження “терміново чекати” відповіді.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)