Алегорія віри – Ян Вермеер

Алегорія віри   Ян Вермеер

Картина, яка відрізняється від інших робіт художника незвично великими розмірами, укладає в собі недвозначний символічний зміст. Розташований на першому плані багато розшитий завісу, схожий на шпалеру, вводить глядача в сцену, Відображає втілення Віри. Вона оточена символічними атрибутами, почерпнутими в знаменитій книзі Чезаре Ріпи “Іконологія”, переведеної в середині XVII ст. на голландську мову. Білий і блакитний кольори – очевидне уособлення чистоти і істини. Рука, притиснута до грудей, вказує на глибину віри, що виходить із самого серця.

На стіні розміщена репродукція картини антверпенського живописця Якоба Йорданса “Розп’яття”, яка ще більш переконливо підкреслює значення сцени. Цікаво, що зображена на полотні картина була власністю Вермеєра і згадувалася в інвентарному списку майна художника, складеному після його смерті. Стриманість композиції і більш суворий колорит проявляються в пізніх творах митця. Їм супроводжує помітний вплив класичних концепцій, які поступово поширювалися в голландському мистецтві тієї епохи. Не можна виключати, що полотно було написано на замовлення.

Розп’яття, кубок і Біблія, поміщені на столі, розташованому поруч з дівчиною, підкреслюють фундаментальну роль в католицькій релігії таїнства Євхаристії і жертви Христа. Контрреформа, особливо у відкритій полеміці з доктриною протестантизму, що стосується символічної цінності, осудною хліба й вина, визнавала за Причастям особливу роль. Яблуко, лежить у ніг Віри, згідно християнської традиції є заборонений плід з райського саду, зірваний Євою, досвідченої змієм, і тому став символом гріхопадіння людини і смертного гріха. Насправді в Священному Писанні не говориться, до якого виду відносилося дерево пізнання. Але латинське слово malum означає і male та яблуня, і звідси випливає, що дереві бути і яблунею.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)