Вівтар св. Катерини – Лукас Кранах

Вівтар св. Катерини   Лукас Кранах

Першим великим рекомендованим твором Кранаха, виникли в 1506 р. для палацової церкви Віттенберга після його переселення в 1505 р. в резиденцію курфюрстів того часу Віттенберг, був “Вівтар св. Катерини”, відрізняється майже шпалерні декоративним багатством і барвистою пишністю.

Вівтар Катерини був замовлений Кранаху не випадково: 1502 р. у Віттенберзі був заснований університет, в якому пізніше викладав і Лютер, Катерина вважалася покровителькою вчених, за легендою вона звернула в християнство п’ятдесят язичницьких професорів, які прагнули відкинути її від цієї віри. Пізніше вона повинна була бути колесована, але, почувши її молитви, небо послало вогонь, зруйнував колесо, після чого Катерина була обезголовлена.

Серед зображених падаючими глядачів припускають портрети професорів віденського університету, а ліворуч вгорі – курфюрста Фрідріха Мудрого, праворуч біля нього його брата Йоганна Постійного. На бічних стулках зображені за три жіночі постаті святих, зліва Доротея, Інеса і Кунігунди, праворуч – Варвара, Урсула і Маргарита. Зворотні боки стулок були теж розписані, тут містилися по дві фігури святих жіночих.

У фортеці на задньому плані середньої дошки припускають замок Хартенфельз в Торгау, а у фортеці правою ствсрки – зміцнення Кобург, у часи Кранаха обидві належали саксонському курфюрсту. Чітко відчувається зміна стилю, що сталося в той час у творчості Кранаха. Його виникли в Відні картини предвестили стиль дунайської школи, який пізніше представляли Альтдорфер і Губер, виттенбергские твори були більш Кранаха схематичними, не настільки експресивними.

“Вівтар св. Катерини” близький ще до ранніх творів, сходить до них своїми окремими моментами, як наприклад, дерево на лівій стулці, але визначає вже стилістичний перехід до тонколинеарной декоративності. У формулюванні цієї теми відзначають сліди вивчення Кранахом однієї з гравюр по дереву Дюрера, виникла близько 1497 р., що свідчить не про залежності, а радше а самостійності досягнень Кранаха.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5.00 out of 5)