Євангеліст Марк – Йоахім Эйтевал

Євангеліст Марк   Йоахім Эйтевал

Картина голландського художника Йоахіма Эйтевала “Євангеліст Марк”. Розмір картини 68 х 50 см, мідь, масло. Євангеліст Марк – один з чотирьох євангелістів, за походженням іудей, але ще юнаком долучився до громади християн, так як його мати Марія була однією з гарячих послідовниць Христа і її будинок був місцем зборів віруючих у Нього. Спочатку він носив ім’я Івана, потім подвійне Іоанна-Марк; згодом за ним затвердилася це останнє ім’я, як ознака його близького співвідношення з римським світом.

Ще в юності він брав участь у місіонерських працях св. апостола Павла і Варнави, а згодом став нерозлучним супутником і учасником праць апостола Петра, який іменує його “своїм сином” . Як з апостолом Петром, так і з апостолом Павлом Марк бував у Римі ; пізніше переселився в Олександрію, де заснував церкву, був її першим єпископом і зазнав мученицьку кончину. Пам’ять святого Марка вшановується 25 квітня.

Належить йому і що носить його ім’я Євангеліє в давнину одноголосно визнавалося автентичним і вважалося відтворенням того, що Марк чув від апостола Петра, як свого вчителя. За висловом блаженного Ієроніма, “при складанні цього Євангелія Петро розповідав, Марк писав”. Сама жвавість, картинність і оригінальність оповідання, складеного за своєрідним планом, говорить на користь того, що Євангеліє від Марка самобутньо, а не плід пізнішої компіляції.

Євангеліє від Марка за всіма ознаками було призначене для християн з язичників і особливо для римських християн, як це видно з відсутності посилань на Старий Завіт і взагалі таких місць, які були б особливо цікаві для іудеїв, наприклад, настільки улюблених юдеями генеалогий, вказівок на значення Моїсеєва закону та ін. Навпаки, в Євангелії Марка багато таких пояснень, які були абсолютно зайві для іудеїв, але необхідні для язичників.

Вказівка на призначення Христа для всього світу, а також зауваження, що храм повинен бути місцем молитви для всіх народів – усе це ясно свідчить про те, що Євангеліє від Марка призначалося для новонавернених язичників. Місцем написання Євангелія визнається звичайно Рим, чим і пояснюються нерідко вживаються в нього латинські слова. На думку святого Йоана Золотоустого, Євангеліє написано в Олександрії. Про час написання Євангелія Марка свідоцтва суперечливі: більшість відносить його до половині I століття, а Євсевій вказує точно і саму дату – 43 рік від Різдва Христового. Джерело статті: Енциклопедичний словник Брокгауза Ф. А. і Ефрона І. А.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (2 votes, average: 4.00 out of 5)


Євангеліст Марк – Йоахім Эйтевал.